Caert-Thresoor 2011-4 Bataafse Republiek.' Ook hij werd ten slotte in Leiden hoogleraar in de Wiskunde (en kwam in dit tijdschrift al herhaaldelijk aan de orde). Deze bespreking is kritiekloos: het is een prachtboekje, zie de webstek, al zie je daarop niet dat het nog een hard kaft heeft ook! Dat fenomeen van een nieuwe portrettengalerij in het Snellius Gebouw in het Bioscience park in Leiden vind ik ook prachtig. Nog werkend bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat haalde daar een directiesecretaris met nota bene de naam Denkers tot mijn ergernis al de voorgangers van de muur toen er weer een nieuw hoofd van dienst kwam. Adri den Boer Herman Posthumus, Op zoek naar grenspalen, Assen 2010,132 blz.., ISBN: 978 90 232 4745 6, €17,50 Tussen landmeters en grenspalen is, en was, er altijd een bijzondere relatie. Immers zonder landmeters kunnen grenspalen niet op de goede plek worden geplaatst en zonder grenspalen is er voor landmeters geen broodwinning. Maar voor anderen zijn ook grenspalen "die sensatie van vroeger". Dit, aldus een titel van het artikel: "Op de fiets langs grenspalen", uit de bijlage 'Reizen' van de Twentse Courant Tubantia van 26 november 2011In dit artikel wordt de inhoud van het boekje "Op zoek naar grenspalen" beschreven van de auteur Herman Posthumus. De ondertitel geeft wel de doelstelling aan: Het maken van "wandelingen langs de grens van paal tot paal". Maar ook fietsen is mogelijk, aldus genoemde titel "Op de fiets langs grenspalen". Daarmede wordt aangegeven dat het ook een beschrijving van een wandel- en fietsroute is en wel langs grenspalen in het grensgebied van Drenthe, Groningen en Niedersaksen. Om wat meer precies te zijn, onder andere, rond het natuurgebied van het Bargerveen en het Weiteveen of wat ruimer geformuleerd, het grensgebied tussen de dorpen Ter Apel en Nieuw-Schoonebeek. Uiteraard is ook wel een paal van de landsgrens genoemd, welke door de auteur vermeldt werd als grenspaal 160-V, ergens wat zuidelijk van Zwartemeer, de naam van het dorp waarmede het artikel besluit. Landmeters zullen bij de plaatsing van de Rijksgrensstenen zeker betrokken zijn geweest. Henk Holsbrink Uitgave 2011 -4 van het tijdschrift Caert- Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen; Verloren gewaande kaart van de Nederlandse duinen uit 1828 weer teruggevonden, door Frans Beekman en Ron Guleij; Schatkaart of kaartschat? Queeste naar de oudste kaart van de Nederlanden, door Marco van Egmond en Elger Heere. Verder wordt de rubriek Kaartcollecties in Nederland voortgezet met die van Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl. 39

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 41