of het misschien ook niet anders kon. Die tekortkoming wordt nu, bij het doornemen van de literatuur uit binnen- en buitenland, gelukkig ruimschoots gecompenseerd, met vele ontdekkingen, misschien wat laat maar hopelijk toch nog op tijd, zodat andere geïnteresseerden er ook nog wat aan kunnen hebben. De literatuur Vooral liet afgelopen jaar heb ik me een flinke stapel meestal dikke boeken aangeschaft en ook gekeken naar andere interessante publicaties op het internet. Hierna een keuze gemaakt uit het verzamelde, meest redelijk recent gepubliceerde, materiaal, met steeds een korte toelichting. Ik begin met twee "standaardwerken" over de Nederlandse werkwijze, behandel dan een paar boeken die een meer internationaal historisch overzicht verschaffen, en ga vervolgens in op de geschiedenis en systematiek in het "moederland" van ons kadaster, te weten Frankrijk, en in onze buurlanden België en Westfalen (later Pruissen), waar men ook volgens napoleontische voorschriften te werk is gegaan. In een latere publicatie wil ik nog eens een vergelijkende studie doen naar hoe men in verschillende landen de bijhouding heeft ingericht, zoals blijkt vooral in de beginperiode een zeer moeizame fase van uitproberen. Maar dat vraagt de nodige voorbereiding, met veel oog voor de details, want voor je het weet heb je het niet goed begrepen en zetje de lezer op het verkeerde been. Nederlandse literatuur Mr. F. Keverling Buisman ir. E. Muller, Kadaster-gids. Gids voor de raadpleging van hypothecaire en kadastrale archieven uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. s-Gravenhage, Rijksarchiefdienst, 1979. Dit boekje is nu al ruim 30 jaar oud, maar nog steeds onmisbare lectuur voor de serieuze onderzoeker. Het is in de meeste archieven te raadplegen en bij de Koninklijke Bibliotheek zelfs te leen. Maar ik heb er zelf ook een pdf-versie van gemaakt, die ik u bij behoefte graag toezend. De toelichtingen op kadastraal onderzoek die op de websites van diverse regionale archieven zijn te vinden berusten ook vaak op deze voortreffelijke handleiding. Maar hoe goed en overzichtelijk alles ook wordt uitgelegd, de kadastrale en hypothecaire administratie blijft, zeker voor beginners, een uitermate lastige materie! Keverling Buisman en Muller maken al direct een onderscheid tussen het kadaster, dat vooral de toestand vastlegt, en de openbare of, ruimer, hypothecaire registers, die gericht zijn op de vastlegging van veranderingen in de rechtstoestand. Ze schetsen dan in het kort de juridische procedure voor het overdragen en verlenen van zakelijke rechten op onroerend goed. Daarna volgen uitvoerige overzichten van de voorgeschiedenis van het kadaster, de invoering, de inrichting en de bijhouding, met vermelding van de daarbij vervaardigde of benodigde kaarten en registers. Hetzelfde voor de openbare registers, ook steeds in een historisch perspectief. Van alle kaarten en registers worden voorbeelden getoond, helaas in een nogal vaag zwart-wit (dat zou nu veel mooier kunnen!). Om het verband te kunnen zien en ook de weg te kunnen vinden tussen de talrijke kaarten en registers is er een zestal doorwrochte schema's opgenomen. Er is ook een hoofdstuk met een korte schets van een vijftal mogelijkheden van onderzoek op basis van kadastrale gegevens, helaas niet met concrete voorbeelden toegelicht (dat zou ook veel meer ruimte vragen!). Een goede literatuurlijst ontbreekt natuurlijk ook niet bij zoveel moois. Het enige wat ik een beetje mis is een overzicht van de vele voorschriften waar alles op berust, maar wellicht is dat iets voor de zeer gevorderden, die ook willen snappen waarom het allemaal zo in elkaar zit. Zoals gezegd, de Kadastergids is al ruim 30 jaar oud, maar hij zou naar mijn mening uitstekend als raamwerk kunnen dienen voor een compleet herziene, nu digitale, uitgave waarin optimaal gebruik wordt gemaakt van de huidige mogelijkheden van koppeling en weergave van de informatie. Je klikt op een perceel in een minuutplan, en je krijgt de regel uit de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafel te zien, of de regel uit de kadastrale legger. De voorbeelden van verschillende typen onderzoek kunnen ook nader uitgewerkt worden, of er worden koppelingen gelegd met relevante websites. Op deze wijze valt veel kennis over 7

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 9