universiteitsbibliotheek werd ging de klok mee naar zijn kamer daar. Buitenop de kast werd wellicht toen het koperen plaatje aangebracht met de tekst 'Uit het museum van de Faculteit der Geodesie". (Nu houdt het plaatje op inv. nr. TMD 2005007 ook de herinnering daaraan levend.) Vrijwilliger Joop Gravesteijn van de stichting merkte herfst 2011 dat hij daar beschikbaar kwam en was de initiator voor 'Gouden Kalf' ook te zien Van de genoemde prof.dr.ir. Felix Andries Vening Meinesz (1887 - 1966) heeft in 2011 het 'Gouden Kalf' een ereplaats gekregen in de Faculty Room van het Science Centre van de TU Delft. Met dit apparaat, een zwaartekrachtmeter naar eigen ontwerp en gebouwd door het KNMI, deed de boomlange Vening Meinesz tussen 1923 en 1929 unieke metingen aan het zwaartekrachtveld in een krappe onderzeeër in de Indische Oceaan. Het slingerapparaat van Vening Meinesz kreeg de bijbelse naam 'Gouden Kalf. Dat was niet alleen vanwege de kleur, maar vooral ook omdat de bemanning van de duikboot bij iedere duik extra gage kreeg. Ze moesten in hun kooien gaan liggen om trillingen te voorkomen en dat betekende in de beleving van toen derving van levensvreugde. Met de vele extra duiken die ze maakten voor het onderzoek leverde dat behoorlijk veel extra geld op! het terugverhuizen naar de Kanaalweg. Zelfs het in mei provisorisch opgestelde spotje tegenover de klok kwam uit zijn woonhuis, maar de DU WO beloofde vervanging door een nieuwe. (Er ontstond ook nog een discussie over kopiesleutel en -opwindslingertje!) Gravesteijn vernam van de klokkenmaker dat eenzelfde persoon hem eens per week op moet winden en dat daarbij een voorkeur voor zondagmorgen-voor-kerktijd zou zijn. DUWO zou zich beraden op de maandagmorgen. Vervolgens vond de overdracht van de klok plaats. Herman Quee mocht van het TUD- depot aan vestigingsmanager ir. Gerrit Dijkstra van DUWO het opwindslingertje overhandigen. Deze benadrukte hoe leuk het is om als gebruiker van een oud gebouw passende historische objecten in huis te hebben en hij verwees met trots naar de al presente landmeetkundige instrumenten. Het voorstel van de stichting om een tekstbord bij de klok te plaatsen werd in dank aanvaard en zal worden uitgevoerd nadat die stichting dat verhaal geeft.... Prometheus gestolen en alsnog gemeten? De genodigden bij de klokceremonie raakten er niet over uitgepraat: hij die in de Griekse mythologie het vuur stal van de goden was onlangs zélf gestolen. Van het beeld van Prometheus, vlakbij de Aula en de faculteit Technische Natuurwetenschappen, resteert een lege sokkel. Het beeld werd op 5 juni 2009 opnieuw onthuld in het Mekelpark. De TU Delft kreeg het in 1953 en tot 2007 stond het bij het oude hoofdgebouw aan de Julianalaan. Dieven hebben het bronzen beeld in de nacht van 10 op 11 januari 2012 van zijn sokkel gezaagd. Het beeld van Prometheus was een ontwerp van Ludwig Oswald Wenckebach, bijzonder hoogleraar boetseren bij de faculteit Bouwkunde van 1935 tot 1962. Onderzocht wordt welke rol fotogrammetrie kan spelen om te komen tot een digitaal 3D-model voor eventuele reconstructie. Dit stuk erfgoed van de TU Delft was kennelijk niet van een chip voorzien. Het volgen van de route van de boeven was een mooie technische toepassing geweest.... 49 Strasser en Rhodeklok nr 233 terug (foto'sAdri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 11