Dat de ketting nauwkeurig kan zijn, mag duidelijk worden uit een basismeting, uitgevoerd met een meetketting in Mayo, Ierland, in 1821Bij deze survey werd gebruik gemaakt van een 100 feet ketting van Edward Troughton, bestaande uit twintig schalmen van 5 feet. Een testmeting werd gedaan op het bevroren meer van Castlebar over een afstand van van bijna twee mijlen (ruim 3 km). De meting werd herhaald en gecorrigeerd voor het verschil in temperatuur. Het verschil tussen de twee resultaten was minder dan 1 inch (25.4 millimeter), een herhaalbaarheid van circa 1:125.000 (1 millimeter op 125 meter)!11 Net als Gray was ook Anthony Nesbit, schoolmeester en auteur van schoolboeken, geen voorstander van de theodoliet. In zijn eerste druk van het populaire werk A Complete Treatise on Practical Land-Surveying uit 1810 komt het instrument niet voor.12 In zijn tweede druk (1820) verklaart hij: "As the theodolite is sometimes used in surveying Meres, Woods, Roads, Rivers, and Canals, when angles cannot be taken by the Chain, I have given a description of this instrument; but as neither it nor the Plane Table are ever used by Professional Surveyors, when they can avoid it; and as this Treatise is confined chiefly to Chain surveying, I have not given any directions for measuring either with the Plane Table or the Theodolite. Besides, the expense of these instruments places them out of reach of a great number of those persons...".13 Kennelijk waren aan het eind van de 18de eeuw de voordelen van de theodoliet nog niet groot genoeg om de kosten ervan te rechtvaardigen. Nesbit s eerste en tweede druk duidelijk moge zijn, waren de eerste twee decennia van de 19de eeuw een omslagpunt in het gebruik van de theodoliet. Deze omslag zal mede veroorzaakt zijn door de recente uitvinding van de randverdeelmachine door Jess Ramsden in 1768, waarmee randen sneller en preciezer konden worden verdeeld.14 Dat ook in Nederland de omslag pas in de 19de eeuw plaats vond, blijkt uit het handboek voor het kadaster uit 1811, dat stelt dat "Le cercle entier est Tinstrument le plus avantageux pour les triangulations de quelque étendue".15 Het kadaster gebruikte dus nog niet de theodoliet, maar de volle cirkel, een vereenvoudigde afgeleide van de Hollandse cirkel. In 1878 schreef de Duitse wiskundige en landmeter Wilhelm Jordan over de theodoliet dat deze in 1822 reeds algemeen in gebruik was,16 terwijl de ketting niet meer voor officiële metingen gebruikt mocht worden. 17 Ook Charles Mathieu Schols, hoogleraar aan de 52 De ketting van de basismeting in Mavo Een volle cirkel (collectie auteur) ^°a)S. 11 W. Bald, 'An Account on a Trigonometrical Survey of Mayo, one of the Maritime Counties of Ireland.', in: The Transactions of the Royal Irish Academy, Vol. XIV., Dublin 1825, pp. 51-60 12 A. Nesbit, A Complete Treatise on Practical Land-Surveying, In Six Parts: Designed chiefly for the use of Schools., eerste druk, London 1810, passim. 13 A. Nesbit, A Complete Treatise on Practical Land-Surveying, In Seven Parts: Designed chiefly for the use of Schools and Private Students... The whole illustrated by two hundred and fifty Practical Examples, one hundred and sixty Wood Cuts, twelfe Copperplates, and an Engraved Field-Book of sixteen pages., tweede druk, York 1820, p.x. 14 A. McConnell, Jesse Ramsden (1735-1800) London's Leading Scientific Instrument Maker, Aldershot/Burlington 2007, p. 41 15 Ministre des Finances, Recueil Méthodique des Lois, Décrets, Régiemens, Instructions et Décisions sur le Cadastre de la France; Approuvé par le Ministre des Finances, Paris 1811, p. 44 16 Jordan W., Handbuch der vermessungskunde, Zweiter Band. Höhere Geodasie, tweede druk, Stuttgart 1878, p. 68 17 Jordan W., Handbuch der vermessungskunde, Erster Band. Methoden der Kleinsten Quadrate und Niedere Geodasie, tweede druk, Stuttgart 1877, p. 152

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 14