projecties, zoals die van de Britse wiskundige Edward Wright (1561-1615) met zijn rekenwerk van lengte- en breedtegraden, en de Franse wiskundige J.H. Lambert (1728-1777) met zijn kegelprojectie, werden vervolgens geïntroduceerd.17 De aardprojectie was meer dan een wiskundig probleem; de vorm en de afmetingen van de aarde klopten niet, de aarde bleek allermist een zuivere bol te zijn. Deze laatste discussie loopt nog door tot na de Tweede Wereldoorlog, waarbij de Duitsers, heel sprekend, de geoïde ook wel een "Potsdamer Kartoffel" noemen.18 Kaarten met Mercator-bolprojectie en oriëntering op de poolster De poolster als vast oriëntatiepunt was al bij de oude Griekse en Chinese zeevaarders bekend. Wat in de 17de eeuw een nieuwe toepassing vond was wat in de wiskunde "de kwadratuur van de cirkel" heet. Zie tabel 1 regel 2, 7 en 18. De zuiver wiskundige oplossing hiervan vergde door het getal pi, de vaste verhouding tussen de omtrek en de diameter van een cirkel, nog vele jaren rekenwerk. De praktische oplossing, de projectie van een zuiver bolopppervlak (de aarde) in vierkanten met dezelfde oppervlakte, was voor zeevarenden een beslissende sprong naar aanzienlijk nauwkeuriger kaarten. Met de kwadratuur van de cirkel kon in het cartesisch coördinatenstelsel, ingevoerd door de Franse wiskundige René Descartes (1596-1650) met zijn Géometria, 1637, de geometrie en de algebra met elkaar gekoppeld worden. (Zie tabel regel 17.) Met het X- Y-Z coördinatenstelsel van Descartes werd de geoïde voor het eerst "streng wiskundig" gedefinieerd.19 Tegelijkertijd werden in de voorspellende astronomie steeds verfijndere wiskundige tafels voor de logorithmische- en de goniometrische functies ontwikkeld. Daarbij introduceerden Huygens (tabel 1 regel 18) en de Duitse wiskundige G.W. Leibniz (1646-1716) het differentiëren en integreren waarmee de sferische triangulatie van hemel en aarde een niet meer weg te denken onderdeel van de astrofysica werd.20 De systematiek van vooraf door astronomen berekende dagelijkse sterposities en het daarmee steeds nauwkeuriger benaderen van de geoïde opende definitief de weg naar eenduidige, wereldomvattende hydrografische en geodetische kaarten. De Mercator-bolprojectie bracht voor zeevarenden een tweetal voordelen die blijvend op hydrografische kaarten terug te vinden zijn: de kortste afstand tussen twee punten/ 63 De visualisering van de kwadratuur van de cirkel met oriëntering op de poolster. Hier de zeekaart van de Portugese navigatie-officier Francisco Rodrigues die in 1513 de eerste Europese zeemans gids (roteiro) schreef voor de Indische Archipel en ZO-Azië. In de westelijke hoek van zijn zeekaart is het eiland Ceylon te zien. Aan de oostzijde liggen de Nicobareilanden met de ingang van de Straat Malakka. Rodrigues gebruikte de kwadratuur van de cirkel voor de constructie van zijn zeekaarten; hier aangegeven met vette (stippel)lijnen. Op de schaal van Rodrigues is een vakje ca 30 zeemijl. R straal van de geprojecteerde cirkel in zeemijlen. 17 Edward Wright, Certain errors in navigation, 1ste ed. 1599, geheel herziene 2de ed. 1610. Hij projecteerde de vierkanten van de kwadratuur van de cirkel, als een grid precies tussen de lengte- en de breedtelijnen. Deze projectie wordt de Wright-Molyneux- projectie genoemd, toegepast op zijn wereldkaart van 1599. J.H. Lambert, Trigonométric hyperbolique en Mélanges de mathématiques 1765-1772. Land- und Himmelskarten, 1772 18 Museumhandbuch Teil 2, Vermessungsgeschichte, 2009. Uitgave van het Vermessungstechnisches Museum Dortmund. Vooral hoofdstuk 22b Erdmessung: "Die Erde als Ellipsoid" beschrijft de moeizame en lange weg om de vorm en afmetingen van de geoïde zo exact mogelijk te bepalen. 19 W.G.L. Randies, The unmaking of the medieval Christian cosmos 1500-1760, 1999. Hoofdstuk 7: "Cosmos in University textbooks" beschrijft de universitaire aanpak van de vakken astronomie en wiskunde in de 17de eeuw. 20 Basil J.W. Brown, Astronomical atlases, maps and charts. An historical and general guide, 1932 Nick Kanas, Star maps, history, artistry and cartography, 2007

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 25