Het Portugese fort Elmina, in de periode 1637-1872 in Nederlandse handen, met een niet te missen primair triangulatiepunt, de vlaggenmast. Toelichting op tabel 3: De oprichting van de West-Indische Compagnie (WIC) vond plaats in 1621, de WIC bestond tot 1791De VOC bestond van 1602 tot 1799. Curasao was in handen van de Spanjaarden in de periode 1499 tot 1634. Kolom 1: De nummering staat in chronologische volgorde van het bouwjaar (zie kolom 3). Het vak hydrografie De wereldwijde start van de ingenieurs wetenschappen in de tweede helft van de 16de eeuw viel samen met de bouw van forten en havens ter bescherming en ondersteuning van de handelsbelangen.25 Hierbij is te constateren dat het Portugese fort Elmina al in 1485, op de kust van Guinee, Goudkust (nu Ghana) gebouwd werd, als één der eerste van een zich snel uitbreidende serie koloniale forten. Alle koloniale mogendheden bouwden een fort nadat gebleken was dat er, waar ook ter wereld, op een profijtelijke manier handel gedreven kon worden. Bij het beschermen van de zeewegen naar een handelsgebied kwamen de koloniale Zeemachten elkaar veelvuldig tegen. De Gouden Eeuw en zeeslagen vormen een onderwerp waar vele boeken aan gewijd zijn. Wat slechts fragmentarisch beschreven is, is dat bij de efficiënte inzet van mensen en materieel in verre koloniën, hydrografische kaarten van groot militair-strategisch belang waren en een beleidsbepalende rol speelden. Samengevat kan gezegd worden dat bij het winnen of verliezen van een zeegevecht de nauwkeurigheid van de beschikbare zeekaarten een prominente rol speelde. Hierbij was detailkennis van de (lokale) hydrografie een noodzakelijke voorwaarde. Daarnaast hadden staten actuele, hydrografische gegevens nodig bij het opstellen van tractaten waar landsgrenzen in beschreven werden. Vanuit de Gouden Eeuw ontwikkelde het vak hydrografie zich verder tot een niet meer weg te denken ingenieurswetenschap. Met dank aan dr. S.J. de Groot 66 26 C.P. Burger Jr( Amsterdamsche rekenmeesters en zeevaartkundigen in de zestiende eeuw, 1908. Dit boek beschrijft de aanloop naar de oprichting van de ingenieursschool te Leiden in 1600.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 28