Conclusies 1Een hydrografische/geodetische kaart is 6. een visualisering van de in een bepaald gebied uitgevoerde surveys en het daarmee samenhangende astronomisch/ wiskundig meet- en rekenwerk. 2. Bij het plannen en bouwen van forten, vuurtorens en havens hadden ingenieurs de leiding, die hun metingen ten opzichte van een primair 7. triangulatiepunt (zeeplaats) uitvoerden en zorgdroegen voor alle noodzakelijke infrastructurele voorzieningen, zoals de bebakening van ondieptes, vaarwaters en ankerplaatsen. 8. 3. De wetenschappelijke verificatie van de surveys, uitgevoerd onder leiding van geodeten/hydrografen, was een overheidstaak die onder supervisie stond van de nationale sterrenwacht. 4. In de Gouden Eeuw hebben Nederlandse wetenschappers een alom in de buitenlandse vakliteratuur beschreven, belangrijke bijdrage geleverd om de vakken geodesie en hydrografie tot een niet meer weg te denken 9. ingeneurswetenschap te ontwikkelen. 5. In de Gouden Eeuw waren de universiteiten te Leuven, Leiden en Franeker toonaangevend voor de Nederlandse astronomische plaatsbepaling en de redactie van 10 de hiervoor noodzakelijke tafels en studieboeken. Door hydrografen/geodeten werden navigatiekaarten geconstrueerd en de erbij behorende zeemansgidsen geredigeerd. Vanaf de tijd van de oude Grieken tot de dag van vandaag werden en worden nog steeds hydrografische kaarten en zeemansgidsen doorlopend geactualiseerd. Het bouwen van een koloniaal fort volgde op een survey waarmee een hydrografische/geodetische kaart geconstrueerd werd. Een 17de-eeuwse hydrografische kaart vermeldt doorgaans in de cartouche de naam van de hydrograaf, belast met de leiding van de survey, en de naam van zijn opdrachtgever. Daarnaast is te zien dat allerhande fraai getekende, doch voor de navigatie niet van belang zijnde, plaatjes in de 17de eeuw verdwijnen ten gunste van navigatie-informatie. Steeds meer symbolen worden gebruikt om obstakels en belangrijke peilpunten (lees: triangulatiepunten) te benoemen. Sinds het begin van de 17de eeuw hoort bij het gebruik van een hydrografische kaart een Zeemansgids waarin alle voor de navigatie mogelijk van belang zijnde gegevens geverifieerd en overzichtelijk per zeeplaats gegroepeerd zijn. De astronomische plaatsbepaling is al sinds de oprichting van de eerste universiteiten een, niet aan aardse grenzen gebonden, aangelegenheid van het hoogste wetenschappelijke niveau. 67

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 29