Van de redactie Inhoud In dit nummer valt weer op hoeveel actueels er in staat, inclusief herplaatsing van een klok, nog lopende exposities en een recente tv-uitzending van Tussen kunst en kitsch! De opening van de bibliotheek van DHC op 5 juni is zo nieuw, dat een bericht volgt in nummer 2012-3. Tot slot zij hier vermeld dat minister Frick uit het vorige nummer (p. 35) geen lid was van de SDAP, maar van de NSDAP. Een terechte donateurscorrectie kwam snel! Het bestuur nam intussen op 3 april afscheid van oud-penningmeester Wim van Beusekom, gaf hem de Bosatlas van de geschiedenis van Nederland en maakte hem ere-donateur. Ook de redactie dankt hem voor de goede samenwer king! Tevens feliciteren we hem graag met zijn koninklijke onderscheiding voor zijn werk in de stichting NAP. Webstektip: www.normaalamsterdamspeil.nl Afscheidsopname met v.l.n.r. Herman Quee, Wim van Beusekom, Hans van der Linde en Thijs Ligteringen (foto Jan Ebbinge) Donateursexcursie naar Duitse Mercatorexposities 42 Adri den Boer 'Recht zo die gaat! Varen op de kaart van Mercator' 46 Adri den Boer Antieke ijkklok herplaatst in Delfts Geodesiegebouw 48 Adri den Boer Hoe oud is de theodoliet? 50 Nicolas de HilsteV Godefridus van Amelsvoort, landmeter en man van gewicht 54 ing. Martien van Zoeren Astronomische plaatsbepaling, zeemansgidsen en het vak hydrografie in de 17de eeuw 56 Jeroen Mohrmann De Jacobsstaf van Jacob Laurentius: kruisstok of kruishout? 68 Henk Holsbrink Historisch nieuws 70 Varia: zoekplaatjes van landmeters 83 Reacties 82 Varia: geodeet èn cartograaf vernoemd 83 Column: keizerlijke en koninklijke landmeters 84 Adri den Boer 41

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 3