Historisch nieuws Geen crisis voor analoge kaarten "De Atlas Germania Inferior van Petrus Kaerius, Amsterdam 1622 werd inderdaad afgeslagen op de hoge richtprijs van 25.000 euro. Een zeventiende-eeuwse atlas van Johan Blaeu met veel Italiaanse kaarten deelde ook mee aan de euforie en gaf zich pas bij 10.000 euro gewonnen." Veilingnieuws uit Brussel in: Boekenpost, mei/ juni 2012) Mercator Digitaal' in Sint-Niklaas (B) 'Zeven kiosken brengen een digitale presentatie van verschillende aspecten van Mercators leven en werk. Computeranimaties, videoreportages en interactieve aanraakschermen plaatsen de kaarten, atlassen en globes in een spannende hedendaagse context. Je maakt een reis rond de wereld uit de 16de eeuw: een projectie zoomt in op diverse details van de roterende aardglobe van 1541. Voor extra spektakel zorgen de 51 intrigerende sterrenbeelden van de hemelglobe die langzaam oplichten. Geen tentoonstelling over Mercator zonder het te hebben over zijn tijdgenoten die als opdrachtgever, wetenschapper, cartograaf of handelaar bezig waren met cartografie. Vijftien figuren spreken je aan en brengen deze cartografische connectie weer tot leven. Grote aanraakschermen geven digitale toegang tot de accurate Kaart van Vlaanderen (1540). Je kan er zelf aan de slag en inzoomen op historische kaarten én recente topografische kaarten en luchtfoto's. En dit voor zes gebieden met een verschillende landschappelijke ontwikkeling. De tentoonstelling sluit af met drie Mercatoratlassen uit 1584, 1595 en 1607 waarin je digitaal kan gaan grasduinen.' (www. mere at or digitaal, be) GeoFort deels open Op 24 juni 2012 was het zover, GeoFort opende haar deuren voor het publiek. 'Je kan zowel nieuwe als oude navigatietechnieken uitproberen, speel een serious game in het doolhof en in de speurtuin volg je de route dat het verhaal van de vleermuis vertelt. Ook kan je een kijkje nemen bij de bijzondere selectie kaarten met het thema "liegen en bedriegen met kaarten". (www.geofort. nl) Vakhistorie in Geo-Info Naast wat al is gememoreerd in de vorige editie verscheen in nummer 2012-3 van Adri den Boer ook nog de parel.and first he was a surveyor' over de drie meest prominente voorgangers van Obama. Op wikipedia.org geeft een 'List of Presidents of the United States by occupation' de nummers 1, 3 en 16, George Washington, Thomas Jefferson en Abraham Lincoln als voormalige landmeters aan. Een marginaal deel van hun vele standbeeldfoto's op internet getuigt ook van hun vroegere beroep. Die standbeelden zijn vrij jong en lijken ook vooral gemaakt als pr voor het vakgebied.... Beeld van Thomas Jefferson in Charlottesville VA Beeld van Washington in Winchester VA 70

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 32