Beeld van Abraham Lincoln in Petersburg IL In nummer 2012-4 werd door dezelfde auteur een (deze keer trieste) parel geplaatst met benutting van de DHC-tijdschriftendatabank om een manco in vaknieuws van weleer te signaleren: 'Tegen 4 mei past memoreren van het bestaan van de Amsterdamse 'stippenkaart', een bizar voorbeeld van een themakaart. Hij staat intussen speciaal bij de topstukken voor kinderen op de website www.verzetsmuseum, org. De toelichting: 'Deze kaart (100 x 100 cm) is in 1941 in opdracht van de bezetters gemaakt door Amsterdamse ambtenaren. Iedere stip staat voor tien joodse inwoners. Van de 140.000 Nederlandse joden woonden er ongeveer 80.000 in Amsterdam, (bruikleen NIOD).' De kaart zelf vermeldt rechtsboven de samensteller: Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam. 'Cijfers in blauw aantal Joden per buurt - Cijfers in rood aantal niet-Joden per buurt - elke stip 10 Joden'. De vaktijdschriftendatabank op www. hollandsecirkel.nl kent negen treffers voor het woord stippenkaart, maar deze kaart mankeert! De mensen van Geo-Informatie in Amsterdam zijn nog blij dat het niet een voorloper van hun dienst was die de technisch gezien mooie kaart maakte.' In dit nummer van nog maar 28 pagina's stond van dezelfde auteur ook het verslag "Veel aandacht voor oudst gedrukte kaart van de Veluwe" over een jeugdproduct van landmeter Nicolaas van Geelkercken. In nummer 2012-5 verscheen van Zacharias De :gn Stippenkaart van 1941, genegeerd in vakpers (www. verzetsmuseum, org) Klaasse 'Het Kadaster in de Tweede Wereldoorlog' en van Henk Holsbrink 'Old Shatterhand - landmeter!', omdat Karl May 100 jaar geleden overleed. Adri den Boer publiceerde in dit nummer de bijdragen 'Van Gogh en landmeter Furnee' en 'Veelzijdige landmeter Pieter van Kampen'. De laatste behoorde in 1785 tot de oprichters van het Genootschap der Beschouwende en Werkdaadige Wiskunde onder de spreuk: Mathesis Scientiarum Genitrix - wiskunde is de moeder der wetenschappen (MSG). De uitreiking van de oorkonde voor het beste artikel in Geo-Info in 2011 was trouwens ook een bevestiging van de groeiende geschiedkundige aandacht in dat blad. Antiquair Louis Brink kreeg deze prijs opnieuw, nu voor zijn historisch artikel over wandkaarten. (redactie DHC) Een van de vaan dels van het mede door landmeter Van Kampen opgerichte MSG 71

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 33