Donateursexcursie naar Duitse Mercatorexposities m 500 Jahre Gerhard Mercator Toegang wisselexpositie Dortmund (foto'sAdri den Boer) Op 23 mei 2012 bracht een groep van de stichting De Hollandse Cirkel een bezoek aan twee Duitse Mercatorexposities. Het betrof 26 (mannelijke) donateurs èn Linda Soto, die afscheid nam als assistente van de stichting en iets later ook van het Kadaster als haar werkgever. In Dortmund was een tijdelijke expositie ingericht en in Duisburg was een permanente tentoonstelling vernieuwd, beide vanwege het 500ste geboortejaar van Gerard Mercator (1512-1594). Dortmund Stichtingsvoorzitter Herman Quee zei het al in de bus vanaf Arnhem: 'Reken niet op een jaarlijkse excursie naar het nabije buitenland.' Immers, in juni 2011 was men al naar de geodetische afdeling van het stedelijke Museum für Kunst und Kulturgeschichte in Dortmund geweest. Nu betrof het enkele verdiepingen lager in hetzelfde museum een wisseltentoonstelling, die tot 10 juni te zien was. Ook deze expositie was 'eine Sonderausstellung des Förderkreises Vermessungstechnisches Museum e.V'. Een ondertitel gaf aan dat de opzet breder was dan je van Mercator mocht verwachten, maar hij woonde dan ook nooit in Dortmund. 'Vom Weltbild der Renaissance zum Kartenbild der Moderne', aldus die subtitel. Het was een excuus voor ook aandacht voor ruimtelijke inwintechnieken en dito ontwikkelingen van de regio. Kunsthistorica Silvia Schmidt-Bauer leidde als zzp-er de vakmensen deskundig rond: niet alleen op de biografie van Mercator, maar ook over uitleggingen van de geoïde en van projecties volgde geen commentaar! Naast passief te bewonderen kaarten en globes achter glas waren er ook voldoende 'Mitmachstationen'. Imponerend was het volgens Silvia ook vóórkomen van Dortmund in het oude wereldbeeld van de Ebstorfer Welkarte van rond 1300, oostgericht, met Jeruzalem in het centrum en de vorm hebbend van het Lichaam van Christus. (Aangezien het origineel in WOII verbrandde hing er hiervan een gedrukte reconstructie. Zie voor deze Adri den Boer vom Weltbild der Renaissance zum Kartenbild der Moderne Mercator met pas ser en elektrische tekenlamp (foto John Vossepoel) 42

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 4