met aantekeningen in de marges door zoon Willebrord Snellius. Deze ging natuurlijk over afstanden op aarde. Alle edities van Omslag zijn te lezen op www.bibliotheek.leidenuniv.nl en dit bewuste artikel dus ook. (Adri den Boer dankzij tip van Jemen Mohrmann) Grafometer als 'pijlkompas'in Tussen Kunst en Kitsch ...en met waarde van 4500 euro (www. cultuurgids.avro.nl) Grafometer uit 1790 als 'pijlkompasop tv 'Dit is een Pijlkompas uit 1790, dat door landmeters werd gebruikt. Het kompas is niet alleen gedateerd, maar zelfs gesigneerd door Goudien, een bekende Franse instrumentenmaker, die ook wel klokken maakte. Het is een mooi authentiek instrument, met de originele eikenhouten doos. De grootvader van de eigenaresse was architect, maar de familie had geen idee waar dit instrument toe diende.' Dat staat nog op www. cultuurgids.avro.nl over de uitzending van Tussen Kunst en Kitsch van 4 april 2012 vanuit de Markiezenhof in Bergen op Zoom. Fred Kats legde de werking van het instrument goed uit, maar corrigeerde de hem toegespeelde benaming niet in grafometer of halve cirkel. ('Je kunt er peilingen mee doen', zo betitelde hij hoekmeten maar.) De Rotterdamse expert in klokken en instrumenten taxeerde de waarde op 4500 euro. (Adri den Boer) 'Eureka-moment'Snellius nu nog in Omslag Omslag is een bulletin van de Universiteitsbibliotheek Leiden en het Scaliger Instituut en publiceert artikelen waarin het gebruik van de Bijzondere Collecties in onderzoek en onderwijs centraal staat. In nummer 2012-1 schreef Andrew Fleck een engelstalige bijdrage met de Nederlandse kop 'Gevonden!over de verwerving en het gebruik van Cleomedes's werk Meteora in de familie Snellius. Afgebeeld is de titelpagina met de eigenhandige aantekening dat Rudolph Snellius het boek op 12 maart 1609 kocht. Hetzelfde geldt voor één van de vele pagina's De Beemster 400jaar Lucas Janszn. Sinck, gespeeld door Mart Hellingman, vindt het allemaal prachtig. "We hadden een goed idee in 1611", zegt de landmeter. "We hebben gewacht tot de Beemster helemaal dichtgevroren was. Toen konden we met vuurkorven mooi de lijnen uitzetten, precies waterpas." Vierhonderd jaar na dato bekijkt hij het resultaat. Sinck is tevreden dat het er haast nog zo bijligt als 400 jaar geleden: "Het is de eerste keer ooit dat we het op zo'n manier hebben uitgemeten. Ik ben heel blij dat alle lijnen en sloten nog steeds mooi harmonisch in het landschap liggen." (www.schermerbeemsteropzondag.nl, donderdag 29 december 2011) Landmeter Lucas Sinck (met vuurkorj) bekijkt na 400jaar het resultaat in de Beemster (www. schermerbeemsteropzondag. nl) Waterstaat workshops bij Het Leege Land "In de Waterstaat Workshop® leert u werken als een landmeter of ingenieur vanaf 1600. U werkt met oude instrumenten en krijgt Illustratie dezelfde uitdagingen Waterstaat voorgeschoteld als workshop (www. de ingenieurs die het hetleegeland.nl) Nederlandse waterlandschap creëerden. Uiteindelijk moet u ook beslissingen nemen zoals zij deden en zaken rond moderne waterproblematiek oplossen." (www. hetleegeland.nl) 78

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 40