De Beemster en de Hollandse Cirkel Uit de vele publiciteit rondom dit jubileum is citeren van het vier pagina's grote artikel 'Modelpolder' in 'De Ingenieur' van 18 mei 2012 hier het meest relevant. Na de uitleg van de Hollandse Cirkel en de vermelding van uitvinder Jan Dou, één van de vijf landmeters die in 1611 bij de Beemster Compagnie op de loonlijst stonden, volgt: 'De Hollandse Cirkel speelde een belangrijke rol bij de totstandkoming van de nauwkeurige plankaarten die in de aanloop naar de drooglegging werden gemaakt. Het instrument werd gebruikt in combinatie met de zogenoemde meetketting, een soort reuzenduimstok van aan elkaar geschakelde ijzeren staven van elk bijvoorbeeld een voet lang. De landmetingen dienden ook om het exacte oppervlak te bepalen, zodat geen van de investeerders bij de uiteindelijke uitgifte van land te kort zou worden gedaan.' Fors afgebeeld is ook een Hollandse Cirkel, terwijl het bekende kaartfragment van 1607 met landmeter Cort inclusief meetketting en winkelkruis evenmin ontbreekt. Zie overigens www.houtenhuis.nl voor een museale tentoonstelling over de jubilerende 'Meesterlijke polder'. (Adri den Boer dankzij tip van Ad Pieters) Decorandus met echtgenote en bekenden. NAP-man Wim van Beusekom onderscheiden Op 27 april werd donateur Wim van Beusekom op het Delftse stadhuis door burgemeester Bas Verkerk de onderscheiding opgespeld van lid in de Orde van Oranje-Nassau. De voordracht was gedaan door Stichting NAP, de HID van Rijkswaterstaat-DID en waterstaatshistoricus prof.dr. G.P. van de Ven, wegens zijn jarenlange inzet voor de totstandkoming van het bezoekerscentrum NAP in Amsterdam. Op www.delft.nl staat het zo: 'De heer Van Beusekom was tot zijn pensionering in 2001 hoofd van de afdeling NAP van Rijkswaterstaat. Daarnaast is hij sinds 1985 op vrijwillige basis lid en oud- waarnemend secretaris van de werkgroep van de stichting NAP (Normaal Amsterdams Peil). Deze stichting wil bij het in 1988 opgerichte monument voor het NAP in het stadhuis van Amsterdam een bezoekerscentrum met (permanente) educatieve tentoonstelling inrichten, en een educatieproject voor scholen. De stichting is erin geslaagd om, in een traject van circa 8 jaar, voldoende sponsorgelden te verwerven voor het laten ontwerpen en realiseren van dit bezoekerscentrum met tentoonstelling en educatieproject. Het werd op 12 oktober 2010 geopend door Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje. Van Beusekom was, bij een van samenstelling wisselend bestuur, de motor van het project. Hij speelde als materiedeskundige op het gebied van de Nederlandse hoogtereferentie NAP, een cruciale rol in de inhoudelijke voorbereiding van het ontwerp. Ook bij Bronzen landmeter van Marlies Noordkamp- Drummen uit 1995 (www.flickr. com jkijjtSn yfo. Marlies Hk Noordkamp maakte ook landmeters Uit een meervoudig internetaanbod bleek de Limburgse kunstenares Marlies Noordkamp-Drummen als een van de 18 beroepen uit de bouw in 1995 ook een bronzen landmetertje te hebben gemaakt voor bouwbedrijven Jongen (Landgraaf). (o.a. www.marktplaats.nl) Burgemeester Verkerk van Delft speldt Van Beusekom onderscheiding op. 79

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 41