Varia: zoekplaat]es van landmeters hfityiruoé mm JELLE TBOEiSTBA, piÉ.le dUn JS jLrriÉJé36,civriM Jé94 de werving van sponsoren speelde hij een belangrijke rol. Van de werkgroepsleden was hij veruit de meest actieve en daarnaast nam hij de laatste jaren ook één van de bestuursfuncties (secretaris) waar. Sinds de opening van het bezoekerscentrum fungeert hij als manager van de exploitatie.' (Adri den Boer) Moeder van Troelstra was een Landmeter 'De grafzerk van Grietje Troelstra-Landmeter, moeder van Pieter Jelles Troelstra, staat na de nodige omzwervingen weer op het Stienser kerkhof.' Dat stond in de Leeuwarder Courant van 19 mei 2012. Het graf was in de jaren 70 geruimd. De zerk werd door de gemeente Leeuwarderadeel opgeslagen en in 1981 in de tuin van het Frysk Letterkundich Museum geplaatst. Toen dit museum met Tresoar fuseerde kwam de steen op het achtererf te staan. Men stemde recent in met een verzoek tot terugplaatsing. (Henk Holsbrink) Ook landmeters van weleer komen dankzij internet haast tot leven, maar zorgen ook voor een diversiteit aan zoekplaatjes. Vijf voorbeelden volgen hieronder. De heer met zwarten baard en gouden bril, die zich te Utrecht den hals heeft willen afsnijden, is de heer H. G. B., landmeter te Zwolle. Herplaatste zerk van Grietje Troelstra- Landmeter (foto Henk Holsbrink) Uit het Haarlem 's Dagblad van 22 mei 1884 (www.noord-hollandsarchief.nl) 1Ongegeneerd en sensationeel berichtten kranten van weleer over pogingen tot zelfdoding. Ze namen berichten daarover weer uit andere kranten over, tot ver uit de buurt. Zo kwam ook in een Haarlemse krant in 1884 te staan: 'De heer met zwarten baard en gouden bril, die zich te Utrecht den hals heeft willen afsnijden, is de heer H.G.B., landmeter te Zwolle.' Het Kadastermuseum wist meer van deze Hendrikus Gerardus Buijs. Hij sprak goed 'Nederduitsch, Hoogduitsch, Fransch en Engelsch'. Op 10 september 1832 in Breda geboren, werd hij in 1855 adspirant-landmeter en schopte hij het tot Landmeter le klasse in 1875. De aantekening "Ontslagen op 1 juli 1885 wegens zielsziekte" bevestigt dat het om deze Buijs gaat en tekent de tragiek. Hendrikus Gerardus Buijs overleed op 22 december 1897 in Breda volgens BHIC-data op www.genlias.nl. Hij was dus teruggekeerd naar zijn geboortestad en werd toch nog 65 jaar. 2. 'Ook de huisjes op de Markt te Lemmer, met o.a. een boekdrukkerij en een herberg met stalling zijn niet meer terug te vinden. Deze panden moesten wijken voor het ombuigen van de Rien. Dankzij die verandering hoefden de schepen nog maar door één brug om de Binnenhaven in te varen, in plaats van via twee bruggen, een sluis en nog een brug. 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 42