Binderij en Landmeter'in Lemmer www. spanvis. nl) De Zeesluis werd in dat jaar ook verplaatst naar de plaats waar nu nog de Lemstersluis ligt. Kijk hoe grappig de toer er boven uit steekt (is er wel bijgetekend). Op het bord staat, Logement en Stalling biljart Rotiné, op het bord links staat: Binderij en Landmeter.' Dat schreef Roelie Spanjaard-Visser uit Drachten op haar informatieve webstek. Verder is dit nog een zoekplaatje, waarbij ook de familienaam Landmeter niet lijkt uitgesloten (hoewel er meer bijklusten). Tips zijn welkom! 3. Eigenaar Jan W. Jellema plaatste op internet als Nederlands zoekplaatje 1302 op 15 oktober 2011 een kaart van 9x14 cm. Zijn gegevens: 'Deze fotokaart is gemaakt door Fotohandel Obbema te Sneek en betreft waarschijnlijk een groepje landmeters.' Bij het per perse gaan van dit tijdschrift kreeg hij nog geen reacties over de waterpassers. Zoekplaatje waterpassers (www.zoekplaatjes.nl) 4. 'Tussen de spoorrails meet een opzichter horizontale en verticale hoeken in het veld en aan onderdelen van de spoorbruggen bij Keipen door middel van zijn theodolietkijker.' Dat is de titel van bijgaand plaatje op maritiemdigitaal.nl, het fraaie zoeksysteem van de Nederlandse maritieme musea. (Ook mooi voor instrumenten uit het museale deel van de Meten bij Keipen, bewesten Roermond, in 1940 (www. maritiemdigitaal. nl) 5. 'Anno 1995, kunstenaar onbekend'. Dat prijkt op de webstek www.cultuurwebbrielle. nl bij een landmetersbeeldje. Het vervolg: Binnen in het Stadskantoor op de le verdieping. Geschenk bij de bouw van het Stadskantoor. Dit beeld werd aangeboden ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe Stadskantoor aan het gemeentebestuur van Brielle door een aantal civieltechnische aannemers die betrokken zijn geweest bij diverse werkzaamheden voor gemeente Brielle.' Deze passage is een aanvulling op mijn bijdrage "Beelden van Nederlandse landmeters" in DHC 2005-3, p. 77 e.v. Net als in Utrecht en Alkmaar werd ook dit beeld in het laatste kwart van de vorige eeuw vanuit de bouwwereld aan een gemeente geschonken. De schenking aan Brielle haalde het tijdschrift Geodesia niet. Adri den Boer Kunstenaar gezocht van Landmeter uit 1995 (www. cultuurwebbrielle. nl) Nederlandse collectie en die staan niet op de DHC-databank, de webstek van DHC linkt er wel naar.) De foto is van juli 1940 en is er eentje uit een album met 114 opnamen van werk door Gusto Staalbouw aan bruggen en een sluis, een bezit van het Maritiem Museum Rotterdam. (Dat collectierijke museum heeft wel een brede opvatting van het begrip maritiem trouwens.) Op de genoemde webstek kunnen bezoekers commentaar leveren, bijvoorbeeld na zoeken de omschrijving van het instrument in de titel verrijken. 81

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 43