Column: keizerlijke en koninklijke landmeters 'Hij speelt den landmeter. [Men zegt dit van den dronkaard, als hij zwaaijende langs de straat gaat.]' Zo refereerde rond 1860 een deftig spreekwoordenboek aan de landmeter en nu geeft www.dbnl.org dat breder door. Landmeters zelf zijn daarentegen graag keizerlijk, maar desnoods koninklijk. 'Four Surveyors of Caesar: Mapping the World!' van John Brock was dit jaar nog een artikel van de maand op www.fig.net. Bij Grevels in Luxemburg stuit men op de 'Tuin van Napoleon', zo genoemd omdat de blik van de veldheer vanaf hier over zijn troepen heeft gedwaald. De keizer dacht dat hij hiertoe het hoogste punt had gekozen, maar werd later tegengesproken door een eigenwijze landmeter die tegen de Belgische grens bij Huldange een topje van 559 meter ontdekte en dat is toch precies tien meter hoger dan de positie van Napoleon. Jacob van Deventer komt op een kaart van Dordrecht van 1545 al voor als Caesareus Geographus of Keizerlijk Landmeter. Het Kadaster werd in de Nederlanden ingevoerd, door Napoleon, bij Keizerlijk decreet van 21 oktober 1811. Op internet vind je verder zó het hierbij afgebeelde 'Kaiserliches Landesvermessungsamt in Windhuk Namibia' zoals het er in 2006 uitzag (www.vermessung-eilfeld.de onder de knop Nostalgie). Het stond al in nummer 2012-1: eind 2011 publiceerde ene prof.dr.ing. Hans Fröhlich (Bochum) een boek over de 'kaiserlichen Vermessungsingenieur' Hans Bendemann uit de 19de eeuw. Om van te leren: deze man had zélf door het schrijven van een dagboek die aandacht van ruim een eeuw later mogelijk gemaakt. In het begin van 1928 maakten vele halve garen aanspraak op de Poolse koningstroon. Landmeter Zygmunt Wilski (zichzelf noemend Sigismund IV) was één van hen en haalde daar wereldwijd de krant mee. Nu staat hij ook in tal van oude Nederlandse kranten op internet. Niet alleen wie zélf schrijft, blijft.... Dat HKH prinses Claire van België ooit als Claire Coombs landmeter was staat zelfs nog op websites als: http://allthingsroyal.nl'De basisschool en het middelbaar onderwijs doorloopt Claire aan het "Institut de la Providence" in Waver. Na haar diploma behaald te hebben studeert ze verder voor landmeter aan een Antwerps bureau. De opleiding wordt afgesloten met een stage bij het bedrijf "Bröne en Oldehove". In 1999 is ze officieel landmeter en wordt ze medewerker bij dit bedrijf. Het is al een tijdje bekend dat Laurent een vriendin heeft, als er in 2002 geruchten de kop opsteken dat er getrouwd gaat worden. TV-programma "Royalty" van de Belgische zender VTM gokt op een verloving in november, maar uiteindelijk wordt het 19 december. Het paar heeft elkaar leren kennen tijdens een etentje met gezamelijke vrienden. Op 12 april 2003 trouwen ze in Brussel. Inmiddels hebben ze drie kinderen: Louise, en de tweeling Nicolas en Aymeric.' Ook in bijvoorbeeld het dagblad De Telegraaf heette ze gewoon landmeter. 'Ze werkte tot in 2003 als landmeter als vennote in het landmetersbureau Bröne, Oldenhove Coombs en beoefende professioneel de geodesie', zo zegt wikipedia bewonderend. Het bedrijf is onder de naam Bröne, Oldenhove Coombs nog steeds in Waver te vinden! Helaas is het nog geen DHC-bedrijfsdonateur, evenmin als HKH al persoonsdonateur is Adri den Boer 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 46