Duisburg In het Kultur- und Stadthistorisches Museum in Dortmund was de Mercator-schatkamer dankzij sponsoringen professioneel vernieuwd, met extra aandacht voor de (LED-)verlichting. In dit permanente gebeuren zou het wel gaan om alleen originele gedrukte kaarten en globes van Mercator. Slechts in vitrines vooraf lagen hier spulletjes als munten en een biljet van 1000 BF met Mercator als grote Belg. Toch hing er in de schatkamer zelf van vriend Abraham Ortelius ook een Antwerpse kaart uit 1584 van de Nederlanden in de Romeinse tijd. Het thema was en is de wereld als van buiten gezien de blauwe planeet. Mercator projecteerde ook met name voor scheepsnavigatie. Dat de westerse landen er zodoende groter op terecht kwamen dan de landen uit de derde wereld was niet zijn bedoeling, zo zei rondleider Werner Pöhling vooraf al. (Hij gaf nog af op andere suggesties ter zake uit de jaren 80 in de VN!) De eerste kaart die hij liet zien was van Duisburg van 1566, en ook deze was niet van Gerard Mercator, maar van zijn in Breda geboren leerling Johan van den Kornput (1542- 1611). De stadskaart is volgens de huidige normen metrisch precies en de veldwerken ervoor bleven nog in het archief bewaard, zo vernamen de DHC-ers instemmend. Vragend naar welke Amsterdammer de kaartenfabriek van zoon Rumold Mercator kocht kreeg Pöhling net zoals bij Nederlanders van buiten het vak de naam Blaeu te horen. Hij reageerde nors: dat was een concurrent en de koper was de Amsterdamse Vlaming Jodocus Hondius (1563-1612)! Rond 1604 studeerde Hondius wiskunde in Leiden. Daar kocht hij de koperplaten uit de nalatenschap. Aangevuld met 36 nieuwe kaarten kwam in 1606 een uitgave van de ook in Duisburg presente Mercator-Hondiusatlas op de markt. Prachtig was niet alleen de standaard presentatie van Pöhling, maar ook zijn reactie op hem onbekende vragen. Op de vraag naar het in alle exposities vóórkomen van Mercatorglobes van 1541 gaf hij als antwoord: dat was de printing-on-demand van weleer. Waarom Mercatorkaarten zo actueel waren wist hij ook: voordat er in Spanje een schip de haven binnenliep werd de nieuw verworven kusttopografie al gescand en per mail naar Mercator gestuurd! Het klopte vast minder precies dan dat van printing-on-demand, maar de gang van zaken werd er duidelijk mee. In een zwarte ruimte prijkten niet alleen beamerbeelden, maar ook verlichte wandspreuken van de (Lutherse) ketter Mercator, zoals 'Durch mich leuchten auf Karten des Himmels strahlende Bilder' en 'Des Kosmos durchforschen liess mich des Himmels Gunst'. Dat Mercator bijvoorbeeld ook een belangrijke rol speelde in het Suske en Wiske- album 'De mollige meivis' was in Duisburg niet te vinden.... Tag der Vermessung und GI Der 5. Marz 2012 als 500. Jahrestag der Geburt Gerhard Mercators wurde vom Comité de Liaison des Géomètres Euro- péens (CLGE) zum ersten europaischen Tag der Vermessung und Geolnformation ausgerufen. (newsletter@vdv-online.de) 45 'Gerhard Mercator und der blaue Planet- van de rook?

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 7