De Rotterdamse expositie lijkt nóg meer op kinderen gericht dan parallelle Mercator- jubileumtentoonstellingen in Leuven, Antwerpen, Brussel, Sint-Niklaas (B), Dortmund (D) en zeker dan de permanente expositie in Duisburg (D). Al bij het begin dringen vier wandkaarten tot de kern door. Die in de projectie van Goode (aarde opengeknipt bij oceanen), in de projectie van Winkel (Bosatlas) en de kaart van Peters (homogene oppervlakten) zijn veel minder bruikbaar voor zeelui dan de hoekgetrouwe projectie van Mercator. Wandpanelen leren dat hij een studeerkamergeleerde ('cartograaf') was die niet zelf op reis ging èn hoe moeilijk het is om een sinaasappelschil plat te krijgen. Mercator was ook de eerste kaartenmaker die de naam atlas gebruikte, daar in Duisburg dertig jaar aan werkte en toen hij in 1592 op 82-jarige leeftijd overleed vond dat hij er nog niet klaar mee was. 'Zijn zoon was er wel tevreden over en gaf de atlas een jaar later alsnog uit', aldus een vitrinetekst bij die atlas. 'Mercator besteedde in zijn atlas veel aandacht aan de Noordpool. Hij maakte er zelfs als eerste cartograaf ter wereld een aparte kaart van. Over de exacte plaats van het magnetische noorden had hij twee theorieën die hij echter geen van beide hard kon maken. Op zijn kaart gaf hij ze daarom allebei aan met twee ijzeren rotsen', is ook een aardige. Instrumenten Aparte vitrineclusters zijn er met varen op de kaart van Mercator, varen op je ogen en Van in 't zicht liggende titelpagina van Thomas Hood, T'gebruyck van de Zeecaerte, 1602 varen op de satelliet. Een tekst als 'Hier zie je instrumenten die gebruikt worden voor landmeting en om kaarten te maken' ontbreekt niet. Antieke opvallers zijn astrolabia, zonnewijzers, dieploden, een jacobsstaf, kaartpassers èn prachtboeken. Het ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) met elektronische kaarten in nog steeds de mercatorprojectie mankeert niet, evenmin als een trommelsextant. Het Maritiem Museum heeft maar weinig uit haar enorme depot in de vaste opstelling staan of hangen. Toch neemt nu een groot publiek tot in 2013 kennis van een originele Portolaankaart met een herkenbare Atlantische kust van nog vóór Mercator en van een dito kaart van Texel uit 1588 van Govert Willemsz. Hollesloot. Uit eigen bezit! Het wereldbeeld door de eeuwen heen wordt ook treffend getoond. In de bijna twee 'Geojaren' van de tentoonstelling is er voor het basisonderwijs een educatief programma, 'Jouw wereld op de kaart', beschikbaar. Onder succesvolle 'globetrotters' wordt elk halfjaar een opblaasbare wereldbol verloot. Gevraagd wordt allicht welke van de vier grote kaarten aan de wand (met verschillende projecties) handig op zee zou zijn, om het eigen lichaam vervormd na te tekenen en hoeveel satellieten er nodig zijn om een plaats op aarde te kunnen bepalen. Voor meer informatie: www. mari ti emm useumn l. 'In de tentoonstelling Mercator digitaal (Sint-Niklaas) vernemen we dat zijn landkaart van Vlaanderen amper 3,4 procent afwijkt van de kaarten die momenteel in omloop zijn. Hoe kon dat, in een tijdperk dat men reisde met paard en kar? 'Aha', zegt Jean-Yves Pirlot met vaktrots, 'het was een landmeter, hè.' Het kan onmogelijk de enige reden zijn. Mercator heeft relatief weinig gereisd. In Scandinavië, Spanje en Italië is hij niet geweest, ook al tekende hij er kaarten van. 'Hij heeft wel zelf metingen gedaan in Zeeuws-Vlaanderen en ook de kaart van Lotharingen heeft hij zelf gemeten', zegt Jan De Graeve, landmeter-expert op rust. 'In Lotharingen heeft hij een kwade val gemaakt, daarna heeft hij nooit meer gemeten.' (www.standaard.be, 15 maart 2012) 47

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 9