De dierenriem, de zodiacus, waarbij de 12 maanden van het jaar ieder 30 graden toe gewezen kregen, werd door astronomen en zeevarenden gezien als een handig ezels bruggetje om op een eenduidige manier de samenhang van de vaste sterren te herkennen. De vaste sterindeling werd met behulp van de dierenriem visueel gemaakt en gemeten ten opzichte van de Poolster. Kijkend naar de Poolster, geflankeerd door de Kleine- en de Grote Beer, ziet men dat de Grote Beer wel een onnatuurlijk lange staart heeft. Juist ter wille van de visualisering van het firmament is de dierenriem inmiddels al zeker twee duizendjaar in gebruik en neemt men enkele rariteiten op de koop toe. De astronomisch bepaalde, geografische posities van (zee)plaatsen werden in lijsten vastgelegd. De Geographica van Ptolemaeus, ca. 150 na Chr., gaf zo'n lijst met een uitge breide opsomming van (zee)plaatsen.1 Al vóór de uitgifte van de eerste Portolaan- kaarten ca 1270, werden er onder meer Italiaanse en Spaanse universiteiten opgericht. Zie hiervoor tabel 1 kolom 5.Vanaf 1140 werden de, door Gerard of Cremona (1114- 1187) in Toledo, uit het Arabisch in het Latijn vertaalde sterrentafels de basis voor het Europese onderwijs in astronomie. Van de originele Toledo-, daarna vanaf 1252 Alfonsine-tafels, zijn er nog duizenden bewaard gebleven waardoor het mogelijk was, met de kennis van nu, deze tafels opnieuw te bezien.2 Naast tafels van Arabische origine zijn er tal van andere sterrentafels onderzocht zoals die van Byzantium.3 Kortom: na het begin van de boekdrukkunst is te constateren dat er zich al snel duizenden studieboeken over astronomie en wiskunde als incunabula (vóór 1500 in Europa gedrukte boeken) uitgegeven werden.4 Zonder astronomische plaatsbepaling was het ondenkbaar de Atlantische Oceaan over te varen, laat staan vanuit Europa Indië te be reiken. De systematiek om voor zeeplaatsen een lengte- en breedtegraad te berekenen en te publiceren werd vanuit de 13 de eeuw door Italianen, Spanjaarden en Portugezen met be hulp van hun universiteiten streng wiskundig uitgewerkt, in manuscripten neergelegd en onderwezen.5 Met name de omzetting van astronomische almanakken, geschreven in oude talen naar de zogeheten "Toledo-tafels", opende definitief de weg om zeevaarders, bij het zoeken van nieuwe vaarwegen, te voorzien van dagelijks te raadplegen sterrentafels. Het belangrijkste instrument dat voor de plaats- en tijdsbepaling gebruikt werd was de zee-astrolabe (zie afb. DHC 2012-2 p. 64), waarmee hoekmetingen van de zon/maan en de vaste sterren uitgevoerd konden worden. 95 LENTE POOLSTREEK H' ÜEÜESL Stilistische weergave van de sterrenbeelden zoals die al duizenden jaren vanuit Nederland te zien zijn. De sterrenbeelden in de cirkel, aangegeven met "Poolstreek", zijn altijd aanwezig. Afhankelijk van het seizoen verschuiven de andere sterrenbeelden zoals in de tekening weergegex'en. 1 Alfred Stückelberger er Cerd Grasshoff, Klaudios Ptolemaios. Handbuch der Geographie. Griechisch-Deutsch, 2006. Deze moderne, letterlijke vertaling met veel uitleg geeft ca 8000 door Ptolemaeus genoemde plaatsen, die merendeels van een geografische positie voorzien zijn. 2 Benno van Dalen, Ancient and Mediaeval Astronomical Tables: mathematical structure and parameter values, 1993. Dit proefschrift is gebaseerd op Arabische sterrentafels, Zij's genoemd. 3 E.A. Paschos, The schemata of stars. Byzantine Astronomy from A.D. 1300. 1998. 4 De Bayerische Staatsbibliothek te München heeft zo'n 20.000 incunabula in haar collectie. Georg Kish, A Source book in Geography, 1977Kish laat in dit boek een scala aan oude culturen de revue passeren, ieder met vermelding van de belangrijkste geschreven bronnen over de astronomische plaatsbepaling. 5 Armando Cortesao, History of Portuguese cartography, Coïmbra 1971. Vooral deel 2 hoofdstuk VII geeft een uitvoerige, technische toelichting op de astronomische plaatsbepaling in het onderhavige tijdvak.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 13