Toelichting op tabel 1; De belangrijkste, laat 16de-eeuwse astronoom was de Deen Tycho Brahe (1546-1601). Samenvattend kan van hem gezegd worden dat hij met alle andere vakgenoten van naam een uitvoerige correspondentie onderhield.6 Een andere wereldwijd bekende hoofdrolspeler uit die tijd is Copernicus (regel 5). Owen Gingerick ziet kans in 2002 nog 276 eerste edities en 325 tweede edities van Copernicus' beroemde De Revolutionibus te achterhalen.7 Kolom 3: is het geboorteland van betrokkene, waarbij met NI zowel de zuidelijke als de noordelijke Nederlanden bedoeld worden Kolom 5: Met univ. gevolgd door een jaartal wordt de oprichting van de betreffende universiteit bedoeld. Kwadratuur van de cirkel 200 jaar voor Chr. grafisch opgelost In tegenstelling tot wat in woordenboeken beschreven wordt als een onoplosbaar probleem, hadden de oude Grieken dit probleem al met passer en liniaal opgelost.8 Met de maan van de Griekse wiskundige Hippocrates uit Chios (460-370 v. Chr.) kon een vierkant geconstrueerd worden waarvan deel precies dezelfde oppervlakte had als de zogeheten "maan van Hippocrates". De volgende grote stap werd gedaan door Archimedes (287-212 v. Chr.), die het getal pi definieerde en daarmee de kwadratuur van de cirkel grafisch kon oplossen. Door het grafisch oplossen van de aardbol projectie was het niet noodzakelijk het getal pi tot vele cijfers achter de komma te kennen. Wat wij nu verstaan onder de Mercator- bolprojectie was ook al bij de oude Grieken bekend.9 (Zie het slot van deze bijdrage.) Met deze kennis is het niet verrassend dat als we goed naar de Portolaan-achtige kaarten kijken t T-. Op Portolaankaarten werd al de kwadratuur van de cirkel toegepast. Hier een voorbeeld van een kaart van de Indische oceaan uit 1513, geconstrueerd door Francisco Rodrigues. De gebruikte kwadratuur is vet aangezet en de snijpunten van de cirkel met het vierkant zijn van vette punten voorzien. Aan de westkant op deze kaart ligt Ceylon, aan de oostkant de Nicobar-eilanden met de Straat van Malakka. hier al overduidekijk gebruik gemaakt wordt van de kwadratuur van de cirkel met oriëntatie op de Poolster.10 Voor de uitgifte van Portolaan-kaarten wordt, samenvallend met de Toledo-tafels, het einde van de 13 de eeuw aangehouden. Opmerkelijk is dat vanaf de eerste Portolaan-kaarten duidelijk de zeeplaatsen ofwel triangulatiepunten worden aangegeven door een vlag van de eigenaar ervan. Een voorbeeld dat vanaf de eerste Europese kennismaking van de Oost de kwadratuur van de cirkel gebruikt werd is de kaart van de Indische Oceaan, geconstrueerd door de Portugese navigatie-officier Francisco Rodrigues in 1513. Zie tabel 2 regel 9. 97 6 Adam Mosley, Bearing the heavens. Tycho Brahe and the astronomical community of the late sixteenth century, 2007. Hierin is op p36 een gedetailleerd schema opgenomen van alle Europese uitwisseling van astronomische en wiskundige kennis met Tycho Brahe in het centrum ervan. 7 Owen Gingerick, The book nobody read. Chasing the Revolutions of Nicolaus Copernicus, 2004 8 Jörg Sellenriek, Zirkel und Lineal. Kulturgeschichte des konstruktiven Zeichnens, 1987. Vooral het hoofdstuk: Von der geometrischen Theorie, zur Praxis der Vermessung und kartierung von Himmels- und Erdkugel p. 61-82. 9 Uit de serie "Vom Zahlstein zum Computer", uitgave Springer Verlag 2008, is hier van toepassing: Hans Wussing, 6000 Jahre Mathematik band 1C.J. Scriba, 5000 Jahre Geometrie en A.W. Alten, 4000 Jahre Algebra. 10 F. Rudio, Archimedes, Huygens, Lambert, Legendre vier abhandlungen über die Kreismessung. Ubersicht über die Geschichte des Problemes von der quadratur des Zirkels, 1892. In DHC 2012-2 p. 63 is een tweede plaatje, met uitleg over de kwadratuur van de cirkel, weggelaten, staat nu hierbij.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 15