Universitair onderwijs in astronomie, wiskunde en oude talen gegeven door één persoon In de Middeleeuwen en de Renaissance waren er op vele universiteiten hoogleraren die zowel astronomie en wiskunde als oude talen in hun pakket hadden. Met name voor het samenstellen en verklaren van de Toledo- achtige tafels was dit een ideale combinatie. Een bekend geworden Jezuïet, die thuis was in alle toenmalige wetenschappen en daar uitvoerig over publiceerde, was Kircher. In zijn algemeenheid kan men zeggen dat na de in DHC 2012-2 p. 59 genoemde Leidse hoogleraar J.J. Scaliger (1540-1609), Wilhelm Schickard (1592-1635) en de Jezuïet Athanasius Kircher (1602-1680) dit fenomeen nog maar zelden is voorgekomen.11 Astronomische tafels als voorwaarde voor het vinden van de zeeweg naar Indië Zoekend naar de onderwerpen astronomie, geografie, kosmografie, wiskunde, geometrie, ephemerides, astronomischetijd, zonnewijzers en geodetische instrumenten is te constateren dat vóór 1500 al duizenden manuscripten en incunabula in Europa bij wetenschappers in omloop waren. Opkomende universiteiten gaven richting en inhoud aan deze overweldigende, uit alle windrichtingen afkomstige informatie. Kortom, de meetbasis voor de astronomische plaatsbepaling werd hiermee al van meet af aan een niet meer weg te denken universitair onderwerp. Zonnewijzers en astronomische klokken In 15de-eeuwse kathedralen is de drang tot het bepalen van de absolute tijd ofwel astronomische tijd alom waarneembaar. Zonnewijzers waren er, ook al in de oudheid, in een grote variëteit. Op het eind van de Middeleeuwen werden, naast de zonnewijzers, de kostbaarste, nieuwste astronomische klokken in een aantal kathedralen geplaatst. Na het rekenwerk van astronomen en wiskundigen ontwikkelden zich gildes met ambachtslieden die alle voor klokken noodzakelijke assen en tandwielen konden vervaardigen. Juist dit laatste kan gezien worden als de aanloop naar een steeds kleiner en fijner wordend mechaniek, de chronometer.12 Als voorbeeld een gedetailleerde klokbeschrijving uit het manuscript van Almanus, gedateerd november 1477.13 Voorbeeld van het mechanisme van een middeleeuwse klok die opwindbaar was en daarna 24 uur liep, zoals beschreven in het manuscript van Paulus Almanus als klok 4 uit 1477. 98 11 Friedrich Seek, Wilhelm Schickard (1592-1635), astronom-geograph-orientalist-erfinder der Rechenmachine, 1978. Paula Finden, Athanasius Kircher. The last man who knew everything, 2003. Deze gedetailleerde studie over Kircher laat zien dat hij alle toenmalige wetenschappen beheerste. 12 Ernst Zinner, Die altesten Raderuhren und modernen Sonnenuhren. Forschungen über den Ursprung der modernen Wissenschaft, 1939. Op p.109-121 geeft Zinner 153 voorbeelden onder de titel: Verzeichnis deutscher Orte mit bemerkenswerten Sonnenuhren, die hauptsachlich vor 1500 entstanden sind. 13 J.H. Leopold, The Almanus manuscript. Staats- und Stadtbibliothek Augsburg, Codex 2, no 209. 1971

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 16