Convenant Nee, niet enthousiast, want er kwam van een ontmoeting niets terecht, maar na een klachtenbehandeling in 1318 en wat kerkelijke bedreigingen kwam wat later wel een convenant tot stand, aldus een citaat uit een oorkonde van 9 september 1320: "Ten laatste, op 9 September 1320, erkennen een groot aantal gemeenten van Weststellingwerf c.a., dat zij de met de bisschop van Utrecht gesloten overeenkomst om de weilanden in Vollenhove te doen opmeten, gebroken hebben; dat zij bevrijd willen worden van excommunicatie en interdict, en dat zij daarom voor elke "talentata" weiland die zij wederrechtelijk hebben behouden, de bisschop jaarlijks een boete van 4 sterlingen zullen betalen. Bovendien beloven zij de geëxcommuniceerde geestelijken niet te erkennen en de door hen verjaagde geestelijken weer toe te laten." Men ziet dat de bisschop niettegenstaande zijn geestelijke wapens van excommunicatie en interdict, voor een deel ten slotte toch de strijd om het behoud van zijn goederen verloren heeft. Met de vermelding in de oorkonden van "talentata weiland" verschijnt er een wat onbekende grootheid van de omvang van een weiland. Obe Postma beschreef naast andere maten als mansi (boerderijen), virgae (roeden), pedes (voeten) ook "talentata in zijn werk "Veld, huis en bedrijf" als maat van landbezittingen in registers.5 Het Latijnse woord talentum werd z.i. destijds vervormd tot talenta, maar ook wel tot talentatum. In de bijbelse gelijkenis over de drie talenten komt hiervan ook een vorm voor als "talent"; dit als aanduiding van een hoeveelheid begaafdheid als een aantal van één, twee of vijf talenten. Voorts komt talentata in het Latijns woordenboek in de vorm van talentum voor met de betekenis van een hoeveelheid gewicht (bijvoorbeeld zilver) of als een hoeveelheid geld.6 In de context van het bovenstaande kan, gelet hierop, talentata wel opgevat worden als een hoeveelheid en in dit geval als de omvang van een weiland, of, zoals bijbels omschreven, als een aantal weilanden. De conclusie kan kort zijn: ogenschijnlijk zou er sprake kunnen zijn van een grootschalige meetopdracht, maar zoals dat wel vaker in de historie is gebeurd, blijft hier alleen wat geschiedschrijving over van niet-gerealiseerde gebeurtenissen, in dit geval een niet uitgevoerde vaststelling van hoeveelheden landerijen, alsmede de vermelding van de onbekende maat talentata van weilanden. Dit talentata zou wel eens een klassieke aanduiding geweest kunnen zijn van in de omvang van een weiland of, zoals gezegd, bijbels omschreven, van een "aantal" weilanden. Of nog anders gezegd: de bepaling van de breedte van een aantal opstrekkende hooilanden. De vraag kan dus worden gesteld of er in bovenstaande omschrijvingen echt wel sprake was van landmeten... 104 Domkapel van bisschop Frederik van Sierck (1317-1322), E Hon' (www.hetutrechtsarchief.nl) 5 Obe Postma, Veld, huis en bedrijf. Landbouwhuishoudelijke opstellen, Hilversum 2010 6 A D. Leeman, Koenen Woordenboek Latijn-Nederlands, Amsterdam

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 22