Geodesie in de filatelie deel 1 ir®#/ Wim Meens Een wetenschappelijk verhaal ga ik niet schrijven, maar ik wil u wel meenemen in een geodesiewereld waar ik me als hobby onder andere mee bezig houd en die zeer interessant is. Niet alleen interessant om materiaal te verwerven, maar ook om meer over het vakgebied te weten te komen binnen en buiten de grenzen van ons land; dit aan de hand van postzegels, briefkaarten, enveloppen, ffankeerstempels en gelegenheidsstempels, in het kort: post waarde stukken. In deze aflevering staan instrumentmakers centraal. Carl Zeiss - Jena, DDR /Duitsland (tegenwoordig samen met Trimble Carl Zeiss (1816-1888) was een Duitse constructeur van lenzen die bekend is geworden door het door hem opgerichte bedrijf Zeiss Ikon. Hij werd dat ook door enkele verbeteringen bij de productie van lenzen en objectieven. Wetenschappelijk leider bij Carl Zeiss in Jena was Ernst Karl Abbe 1840- 1905), een Duitse natuurkundige. Deze was hoogleraar in Jena en is het best bekend van zijn werk in de optica. Hij was, nadien eigenaar van het bedrijf Zeiss Ikon. Naar hem genoemd is het getal van Abbe (ook wel dispersiegetal geheten), dat een maat is voor de kleurschifting van optische glassoorten. In 1846 begon Carl Zeiss zijn bedrijf, in eerste instantie alleen maar met de productie van microscopen. Later, in de samenwerking met Ernst Karl Abbe, volgden ook andere producten, zoals verrekijkers, astronomische instrumenten en (natuurlijk) geodetische meetinstrumenten. In beide wereldoorlogen was het bedrijf een hoofdleverancier in de Duitse oorlogsindustrie. Het bedrijf werd na WOU daarom ook opgesplitst. Veel specialisten werden ontslagen en deze richtten in het West-Duitse Oberkochen bij Stuttgart een nieuwe firma op. Heette, vanaf oktober 1946, de firma eerst Opton Optische Werke Oberkochen GMBH, Fabrieksgebouwen in Jena, Duitsland, jubileumzegel 1956 5Q Jubileum-frankeerstempel uit Jena 1964 Ernst Abbe, jubileum- zegel 1956 Carl Zeiss, jubileum zegel 1956 •050 Frankeerstempel uit Oberkochen 1976 105 CARL ZEISS lie Cor Zeiss JENA Jahre Theodolite uus JENA te utscfte Post c 29. iSF

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 23