Kadaster in vernieuwd Belastingmuseum Wanneer betaal ik belasting? belasting douane museum Adri den Boer In juni 2012 heropende het Belasting Douane Museum in Rotterdam zijn deuren na een verbouwing en herinrichting die twee jaar duurde. Er kwam ook een nieuwe huisstijl, 'waarbij de herkenbaarheid als rijksinstelling niet verloren mocht gaan'. (Is een museum nu bij Financiën beter af dan bij OCW?) Ook de kadastrale spullen gingen niet naar het depot, maar komen nóg beter uit! Voetspoor van Harkink De befaamde F. Harkink schreef in het Tijdschrift voor K&L van 1938 (p. 57/58) een bijdrage 'Het Nederlandsch Belastingmuseum'. Ook hij had het museum uit 1937, toen nog aan de Boompjes, daarvoor bezocht. Dat was samen met zijn mederedacteur rnr. J.H. Jonas en de oprichter mr. J. van der Poel zelf leidde hen rond! 'Ongetwijfeld zijn er nog meer kadastrale zaken, die in dit museum op hun plaats zouden zijn.' Dat schreef Harkink na de doorgegeven oproep om 'instrumenten als passers en schalen' uit de beginjaren van het Kadaster. Na maanden bleek er nog niet één kadastrale reactie te zijn (p. 120). Misschien was dat maar goed ook: in 1940 ging de collectie bij de Duitse inval verloren en moest een herstart worden gemaakt. Verslag 2006 In nummer 2006-4 van dit tijdschrift is het artikel 'Kadaster in Belasting en Douane Museum' gepubliceerd over dat aspect in de chronologisch-thematische opstelling van nog 1995. In die bijdrage kwam al aan de orde dat het Kadaster in 1973 van Financiën naar VROM ging, maar dat het museum dat in het publieksgedeelte negeert. (Net zoals men nu het interne bedrijfsmuseum van het Kadaster nog negeert....) Uiteraard zijn de in dat artikel genoemde museale geo-objecten nog Nieuw thema met oude grondbelasting (foto's Adri den Boer) Uit tijdschrift voor K&L 1938 (www.hollandsecirkel.nl) Nieuwe logo Techniek .stZab Moraal 113 De heer Van der Poel doet een beroep op alle belangstellenden om hun daadwerkelijke medewerking aan de stichting niet te ontzeggen. Er is oneindig veel meer dan tot nu toe werd samengebracht. Helpt het Bestuur van de stich ting zooveel mogelijk bijeen te brengen en te redden. Het Bestuur zou het zeer op prijs stellen, instrumenten (zooals passers en schalen) te ontvangen, die ge bruikt werden bij de oprichting van het Kadaster. Wij noemen dit slechts als voorbeeld. Ongetwijfeld zijn er nog veel meer kadastrale zaken, die in dit mu seum op hun plaats zouden zijn. Gaarne ondersteunen wij het beroep van den heer Van der Poel bij de lezers van dit tijdschrift. Tenslotte deelen wij nog mede, dat de heer Van der Poel iederen be langstellende gaarne toegang tot het museum verschaft. F. HARKINK. Politiek

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 31