Theodoliet in dienst van belasting grotendeels dezelfde, maar de presentatie is totaal anders. De intro van wat de grondbelastinghoek is memoreert voor die heffing niet alleen een ouder woord als verponding, maar bevat nu ook voor deze belastinggrondslag het statement: 'De oppervlakte van grond kan eenvoudig gemeten worden.' De gefantaseerde modelkaart uit 1805 lag voor de verbouwing in een vitrine en hangt nu in een mooiere, net als legitimatiepenning, tekengerei en tas. Twee meetkettingen en wat heet een meetlint (metalen band) van rond 1850 liggen nu in één vitrine. Gememoreerd worden de touwen met knopen en 'omdat deze niet erg maatvast bleken te zijn ging men over op het gebruik van meetkettingen. Deze meetapparatuur hield geen rekening met hoogteverschillen in het landschap.' Wandvitrine met kadasterspul Afkomstig van Geodesie Correct is de uitleg over het meten van horizontale en verticale hoeken met de theodoliet. Die op de driepoot is nu een Througton Simms uit 1969 met een Delfts blikje 'Laboratorium voor Geodesie no 198'. Eerder was dat de Jena Theo-020 met nummer 214. (Donateur Joop Gravesteijn wist nog dat hij vlak voor de opheffing van Geodesie iets uitleende aan dit museum!) Door deze theodoliet uit 1969 mag het publiek ook kijken, anders dus dan bij een meer antieke achter glas. Herkenbaar van eerder waren een grote 19de-eeuwse transversaalschaal en een dito clinometer. Stond er vóór de verbouwing een meetassistentpop met jalon in de hand, nu mankeert de laatste en hangt zijn manchester uniform leeg ook achter glas. 'Uniformjas en broek van een landmeter van het Kadaster', zo staat er bij, alsof die hogere pieten ooit een uniform droegen! Om een pracht van een topografische steendruk een 'kadastrale deelkaart van de provincie Utrecht' te noemen ging wat ver, zelfs als kadastrale verzamelkaarten er de input voor zouden zijn geweest, maar het gebeurde. Nieuw geëxposeerd leek mij de grondbelastingaanslag uit de gemeente Wirdum, in 1889 getekend door de liberale belastingontvanger J. Troelstra, de pa van de revolutionaire P.J. (Maar misschien had ik daar nu meer aandacht voor dankzij de grafsteen van Grietje Troelstra- Landmeter in nr 2012-2.) Zoals overal prijkt ook in deze hoek een interactief scherm, in dit geval met één perceelhistorie van een verpondingsregister tot Google Maps. 114

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 32