Slot Vergeleken bij permanente zaken als smokkelen en met de wisselexpositie 'Opgestookt' zal de grondbelasting niet bet leukste onderwerp zijn. Toch weet men veel goed te brengen. Zo vergoedt bij de uitleg over accijns een pracht van een olieverf- uithangpaneel uit de 18de eeuw met een gedichtje over Delfts bier veel. Fraai is op de begane grond al de uitleg van de kantoorcultuur bij de Belastingen en dus lang ook bij het Kadaster: 'Zo kreeg je pas een nieuw potlood als je het stompje van je vorige potlood inleverde'. De nieuwe inrichting van de vaste presentatie ging anders en is eigentijds vormgegeven door Bureau Tjep uit Amsterdam. De verhaallijn is thematisch met als hoofdthema 'rechtvaardigheid en vertrouwen'. De bezoeker, dus de belastingbetaler, staat centraal en krijgt antwoord op vele vragen. Een Toverplafond, het Tiende Penning Theater, het Luisteroor, moderne kunst en de Douane Doe Ruimte voor kinderen zijn uniek. Uiteraard had de Rijksgebouwendienst de regie over de verbouwing van de twee herenhuizen aan de prestigieuze Parklaan. Zie ook: www. bdmuseum.nl. De nooit gebruikte modelkaart van 1805 en een als nieuw glanzende koperen theodoliet staan ook op die site als topstukken van de vaste collectie. Was voor de verbouwing de toegang nog gratis, nu is dat anders. Het is wel een mooi entreebewijs geworden met een kleurenplaatje van het in 2009 gekochte schilderij 'De voorlopige aanslag' erop: een stilleven met leeg glas en opengescheurde blauwe envelop. Uithangpaneel voor Delfts bier

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 33