Start publicatiereeks "Geodetisch-Historische Monografieën" Na zijn afscheid als voorzitter van de stichting in 2004 lanceerde Leen Aardoom het idee dat de stichting naast het tijdschrift ook een publicatiereeks zou starten waarin bepaalde onderwerpen worden behandeld op uitvoeriger en diepgaander wijze dan mogelijk is in een tijdschriftartikel. Deze serie is op 1 augustus 2012 gestart door het uitgeven van twee publicaties, en draagt de naam "Geodetisch- Historische Monografieën", ingeval het een publicatie betreft over de wetenschappelijke of technische ontwikkeling van het vakgebied met de subtitel "Ontwikkeling van het vakgebied sedert de Franse tijd". In de serie kunnen daarnaast ook loopbaanbeschrijvingen, biografieën, bedrijfsgeschiedenissen e.d. worden opgenomen. De serie opent met als nr. 1 een publicatie van initiatiefnemer prof. dr.ir. Leen Aardoom; tegelijkertijd verscheen als nr. 2 een autobiografische loopbaanbeschrijving van prof. dr.ir. M. J. M. Bogaerts. Van beide publicaties is mevr. Elfriede M. Fendel van TU Delft de redacteur, die ook de lay out van deze geprinte publicaties verzorgde. Nummer 1 Aardooms boek heeft als titel "Satellietgeodesie in Nederland 1960-2000 - opstap naar en partner in Delfts aardgericht ruimteonderzoek". Het behandelt de satellietgeodesie vanaf het begin van de ruimtevaart, en gaat uitvoerig in op zowel de internationale doelstelling en organisatie van de satellietgeodesie als op de concrete toepassing in Nederland, met als rode draad de optische waarnemingstechnieken en inrichting van de achtereenvolgende satellietobservatoria Delft-Wippolder,Ypenburg en Kootwijk. De intra-universitaire samenwerking in Delft (DEOS) en de geowetenschappelijke inbedding (Nederland) komen aan de orde, met ook aandacht voor de financiering van dit zuiver- wetenschappelijke gebeuren. Het werk omvat 106 pagina's en is rijk geïllustreerd met foto's en technische tekeningen. Aardooms publicatie is gesponsord door Facto Geo Meetdienst. Nummer 2 Bogaerts carrière is het onderwerp van "De loopbaan van een zondagskind - 46 jaar in de Delftse geodesie". Het loopt van zijn studententijd tot zijn emeritaat aan TU Delft (1956-2002). Gegeven Bogaerts' loopbaan, bijna geheel binnen de (onder-) afdeling c.q. faculteit Geodesie, eindigend als decaan van de faculteit, is dit werk naast een autobiografie tevens een kroniek van 'Geodesie-Delft', waarin naast de ontwikkeling van Bogaerts' eigen werk en de ontwikkeling 116 Geodetisch-Historische Monografieën Nr. 1 Omwikkeling van hel vakgebied sedert de Franse lijd Satellietgeodesie in Nederland 1960-2000 Opstap naar en partner in Delfts aardgericht ruimteonderzoek Prof.dr.ir. Leen Aardoom Stichting De Hollandse Cirkel H

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 34