Vermessungsgeschichte op Intergeo 2012 Op woensdagmiddag 10 oktober is er op Intergeo 2012 met Ingo van Stillfried als moderator een blok Vermessungsgeschichte met als sprekers en onderwerpen: - Prof.Dr. Klaus Grewe: Von Meilen und Leugen - Zur Streckenvermessung im antiken Aquadukt- und Stassenbau; - Prof.Dipl.-Ing. Klaus Kertscher, Auf den Spuren von Gauss und Lebnitz; - Priv-Doz.Dr. Harting Junius, Eine Geographische Maschine - Nachbau eines Pferdewagen von Wiehen aus 1742. (www. intergeo. de) Verfilming „Die Vermessung der Welt" van Daniel Kehlmann 'Wie unser rühriger Erster Vorsitzende Ingo von Stillfried berichtet, sind die Leih- Instrumente aus dem Bestand unseres Museums an das Filmteam der Firma Boje Buck Produktion GmbH in Berlin wieder wohlbehalten aus Ecuador zurück. Die Filmpremière "Die Vermessung der Welt" ist geplant um den 13.10.2012 in Berlin.' (www.vermessungsgeschichte.de) Dotka.nl digitaliseert voor Kadaster Honderdduizenden luchtfoto's en oude kaarten van Nederland zijn sinds 28 mei 2012 voor het eerst volledig digitaal doorzoekbaar. Via www. dotka.nl heeft iedereen toegang tot de grootste collectie van historisch luchtfotomateriaal en topografische kaarten van Nederland. De luchtfoto's werden gemaakt in opdracht van de Topografische Dienst (later onderdeel van het Kadaster). De dienst liet Nederland vanaf 1932 minimaal om de tien jaar van boven fotograferen en gebruikte de beelden om kaarten te maken. De foto's en kaarten lagen decennialang bij het Kadaster, tot Dotka.nl besloot het analoge archief digitaal te ontsluiten en doorzoekbaar te maken. De verzameling kaarten en luchtfoto's is zo'n vijftig terabyte groot en blijft groeien: de komende jaren verdubbelt de collectie. Bezoekers kunnen zich aanmelden voor een gratis overzicht van de eigen omgeving en een 'alert' wanneer er nieuwe beelden van het opgegeven adres, postcode of plaats online staan. (www.dotka.nl) Ook kaarten historisch erfgoed RWS 'Ligt er op jouw werklocatie historisch materiaal waarvan je vermoedt dat het belangrijk of bijzonder is? Dan kun je dit melden bij het projectteam Inventarisatie Historisch Erfgoedmateriaal. Foto's en/of een goede omschrijving van het materiaal zijn daarbij natuurlijk erg welkom. Historische waarde. Rijkswaterstaat heeft enkele honderden panden in eigendom en beheer. Daarin bevinden zich vaak objecten en ander materiaal van een zekere historische waarde. Dat kunnen bijvoorbeeld historische instrumenten, kaartenboeken, schilderijen, foto- en filmmateriaal zijn, maar ook allerlei andere uiteenlopende voorwerpen. Inventarisatie. Tot nu toe werd hier vaak op ad-hocwijze aandacht aan gegeven, bijvoorbeeld als een pand verlaten wordt en men niet weet wat men met het materiaal moet doen. Daarom is er een RWS-brede inventarisatie gestart, die zal doorlopen tot 2015. Opslag. Waardevol materiaal dat verloren dreigt te gaan wordt ondergebracht in een tijdelijke opslagruimte (een RWS-pand in Hoevelaken), totdat over de definitieve bestemming een besluit is genomen. Die bestemming kan heel divers zijn, omdat het materiaal ook heel divers is. Bijvoorbeeld overbrenging naar een archief of museum, of gebruikmaking van stukken of voorwerpen om entreeruimten van RWS-panden mee te verfraaien. Aanpak. Gekozen wordt voor een pragmatische aanpak, beginnend met een inventarisatie van materiaal in binnenkort af te stoten panden. Maar ook op andere locaties kunnen zich voorwerpen bevinden die verloren dreigen te gaan, bijvoorbeeld omdat de bewaarcondities er slecht zijn of omdat ze in de weg liggen. Projectteam. Het projectteam (bestaande uit Bert Toussaint, Eric de Groot, Harm Jan van Rees en Jan Spoolder van de Corporate Dienst) neemt na je melding contact op en maakt eventueel een bezoekafspraak om te beoordelen of het materiaal bijzonder is en bewaard moet worden. Het projectteam is per e-mail te bereiken via erfgoed@rws.nl.' (Van RWS-intranet) 120

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 38