Voor u gelezen Bessel Vrijhof, Ir. Cornell's Johannes van Doorn 1837-1906 - Waterman in Japanse dienst, Diepenmaat Dieren, 2012, 88 blzISBN/EANNUR code 681 Burgemeester Niels Joosten van Brummen ontving in juni het eerste exemplaar van dit boek, geschreven door ir. Bessel Vrijhof uit Eerbeek. Hij was ooit directeur van (ook) de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam, waar de in Hall geboren en getogen Van Doom in 1906 is begraven. Het boek bevat een grote hoeveelheid feitelijkheden over Van Doorn en de waterwerken die hij nabij Koriyama heeft gerealiseerd. Deze feitelijkheden zijn subtiel verweven met persoonlijke belevenissen en anekdotes van de 92-jarige Vrijhof.(Dit met name rond de onthulling van het monument in Amsterdam in 1979, een herdenking in 1982 in Japan en de dertig)aarsherdenking van het monument in 2009.) De uitreiking van het boek vond plaats in de kerk van Hall, waar de vader van Van Doorn als dominee actief was. Het boekwerk bevestigt ook de voor bestuurders aardige vriendschapsbanden tussen de gemeente Brummen (waarin Hall en Eerbeek liggen) en de Japanse zusterstad Koriyama. Kreeg Van Doorn in 1931 al een standbeeld in Japan, in Nederland zelf kregen de Japanse 'helpers' pas vanaf 1970 meer aandacht. Uiteraard worden het boek 'In een Japanse stroomversnelling' uit 2000 en de film uit 2002 van Louis van Gasteren met ere genoemd. 'Naschrift 1getiteld 'Landmeten, waterpassen, het Tokyo Peil' is voor de doelgroep van dit blad het meest relevant. Op grond van metingen van Van Doorn en van zijn collega Lindo werd dit peil op 24 mei 1891 als standaard vastgesteld. Waterpassen was in Japan nog onbekend! 'De wijze waarop dit alles z'n beslag heeft gekregen, heeft alom waardering ondervonden. Zelfs zo sterk, dat het Nederlandse woord peil nu officieel en normaal wordt gebruikt voor het aanduiden van waterhoogten in Japan', aldus Vrijhof. Uiteraard mankeren foto's van de behuizing van het Tokyo Peil (Japan Standard) niet. Zelfs is uit het boek te leren dat AP meer betekent dan Amsterdams Peil: Arakawa Peil oftewel het zeeniveau van 24,4140 meter lager dan het Tokyo Peil. Tot slot een citaat uit het in boek afgebeelde pagina's van het blad De Ingenieur van 1906: 'Zeer jammer dat ook op het gebied van den ingenieur de Engelsche indringerij heeft gezegevierd en de Nederlandsche ingenieurs op den duur geen vasten voet aan den Japanschen wal hebben kunnen blijven handhaven.' Pal daarop volgt een engelse summary van het boekje, maar ook 129

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 47