Varia: niet-meten als onderscheiding Caert-Thresoor 2012-2 Bij landmetingen nam de Weerd altijd een bijzondere plaats in. De Duitse landmeter Abraham Keullen noteerde in 1654, nadat hij eerst de cleen weert had gemeten: "Pro memoria, joncker Merwijcks Groeten werdt is noch onghemetten.De laatste Van Merwijck liet de bezittingen krachtens testament na aan zijn neef Carel van Keverberg. Op de Smaberskaart (1781) staat de aanwas aangeduid als "den Weerth en oude Maese, niet gemeeten en onder Kessel gehoorigh (wwwdoegiesen.nl, toponiemen Beesel-L) NB Op deze site ook het lezenswaardige artikel van Loe Giessen: Landmetingen in het Maas- en Swalmdal en de landmetingen door J.J. Smabers Bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed zit in de collectie Monumenten fotografie een Delfts 'Panorama vanaf het universiteitsgebouw van Geodesie op de stad' uit 1906. Ook het zonder meetgerei beklimmen van die toren was onder-scheidend. (www.geheugenvannederland.nl) Detail met de Weerd op kaart uit 1781 van Josephus Smabers uit Roermond (www.loegiesen.nl) Resultaat van een andere dan een meetopstelling op het Geodesiegebouw (wHW.geheugenvannederland.nl) Uitgave 2012-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De Pierre levée bij Poitiers: Een dolmen met graffiti door kartografen en tekenaars, door P.C.J. van der Krogt; Cornelis van Breughem, een vergeten randfiguur van de Amsterdamse kartografie, door Peter H. Meurer; De naam van de zee tussen Korea en Japan, door Ferjan Ormeling. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Gelders Archief in Arnhem. Een pagina is gewijd aan de benoeming van Paula van Gestel-van het Schip tot officier in de Orde van Oranje Nassau vanwege met name vrijwilligerswerk op het gebied van de historische kartografie aan de Universiteit Utrecht. Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl 131

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 49