j I Kadaster in 1832 klaar was, maar de zaak in Limburg stagneerde. 'Limburg koos in 1830 voor België. Het was een verschrikkelijke keus, maar later ben ik het gaan begrijpen', aldus Klaasse. Zelfs boeken vermelden dat de Hollanders toen de al bestaande Limburgse kadastrale registers meenamen, maar Klaasse had nu in elke geval één franstalig overschrijvingsregister uit 1813 geretourneerd. Het prijkt dan ook bij binnenkomst in de eerste vitrine, recht tegenover de meetarbeiderspop met dienstfiets. Per 1 januari 1842 zou de Nederlandse wetgeving ten slotte ook voor Limburg gaan werken, maar men was nóg niet klaar. Op 15 mei 1844 was dat wel het geval. Haelen hoorde met een datum van 15 maart 1844 bij de laatste! 'Op mijn laatste werkdag is alles vergeven en vergeten, de tentoonstelling is bij deze geopend', aldus Zacharias Klaasse. De maandag er op was hij gewoon in zijn museum te vinden, maar nu wel op contractbasis en voor maar enkele dagen per week... Gretig bezichtigden de genodigden de tentoonstelling en bewonderden zaken van instrumenten en een KAD-steen tot een transversaalschaal alsmede een paneel en knipsels over ook de landinrichting. Een nieuwe en dus uitgeleende aanwinst van het Kadastermuseum was een in 1971 in Middelburg afgedankt tekenbureau, dat nadien 40 jaar bij iemand op zolder stond. Persoonlijk wist ik wel waar de presente fazantenvlerk voor diende, maar de koeientand om geradeerde slijtplekken in kaarten te behandelen was ik bij mijn werkgever nooit tegengekomen... Na platwrijven vloeide de inkt niet uit. Demonstraties en lezingen Bij de tentoonstelling vonden er meer gerelateerde activiteiten plaats in en rond het Leudalmuseum: van demonstraties van modern meten en van meten in de Napoleontische tijd tot een lezing van Maan Verheijen over het gebruik van kadastrale archieven bij historisch onderzoek. Voor meer informatie zie ook: www.studiegroepleudal.nl of www.bezoekerscentrumleudal.nl Het Kadastermuseum in Arnhem is deze maanden wat leger dankzij het Geofort en dit Leudalmuseum... 140 Consen'ator Zacharias Klaasse met lege handen Tekenbureau uit Middelburg Actief bezoek

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 10