stroomafwaarts van de kering, een kuil in het water ontstaat. Hierdoor kon de waterspiegel niet als z-referentie dienen en bood de Minilir de oplossing; Inmeten van 140 buispalen bij de Zeeburgertunnel, circa 15 meter onder water. Met behulp van een werkbootje werd een meetdraad van 25 meter lengte bevestigd aan de kop van de paal, strakgetrokken en op 10 plaatsen, regelmatig verspreid rondom de paal, werd het eindpunt, gemarkeerd met een halogeenlampje en een reflector, ingemeten. Door middel van voorwaartse insnijding met de posities en de afstanden tussen paalkop en reflector werd de 3D-positie van de paal berekend; Squatmetingen van binnenvaartschepen bij het passeren van sluisdrempels in sluizen die alleen bij extreme waterstanden dienstdoen; Squatmetingen van Rijkswaterstaat- peilboten en van peil-hovercrafts; Controle meetnauwkeurigheid van diverse baggerschepen tijdens de baggerproeven in aanloop tot de sanering van het Ketelmeer; 24-uurs meting van de Galecopperbrug in de Al2 bij Utrecht met behulp van 2 Minilirs, ter vaststelling van de deformatie bij wisselende belasting van de brug ten gevolge van het verkeer; Het testen van nieuwere vergelijkbare polaire systemen, zoals de Krupp Atlas Polartrack; Het testen van diverse dGPS systemen. Toen de laatste categorie zich eenmaal bewezen had kwam de Minilir in onbruik. In 1997 werden de drie Minilirs aan DCI, de firma die ze sinds de Oosterscheldewerken onderhouden had, overgedragen.20 Er werd nog een nieuwe telemetrieset besteld en geleverd, maar het systeem zou nooit meer gebruikt worden. In de loop der jaren werd één Minilir verkocht aan een Italiaanse firma, één kwam terecht in de collectie van het techniekmuseum te Delft, terwijl de laatste in opslag bleef bij DCI.21 Een van de bijbehorende Fennels werd circa vijfjaar geleden door DCI aan een van de auteurs en voormalig medewerker van afdeling GAM geschonken. Dit jaar kwam de laatst overgebleven Minilir van DCI (ondertussen zonder EDM) in de privé-collectie van de andere auteur en ook oud-medewerker van afdeling GAM terecht. Niets stond een hereniging van de Minilir met de Fennel meer in de weg. De hereniging van beide instrumenten zorgde voor uitgebreide correspondentie tussen beide auteurs om de geschiedenis en eigenschappen van het gecombineerde instrument weer boven tafel te krijgen, met een web-pagina en dit artikel als resultaat.22 147 Fennel/Minilir en Krupp Atlas Polartrack (collectie A.P.M. Pieters) Overdracht van de laatste Minilir door A. Hoogesteger (rechts) aan N. de Hilster (foto A.PM. Pieters) 20 Zie voetnoot 19. 21 Met dank aan de directeur van DCI, A. Hoogesteger, voor deze informatie 22 Zie http://www.dehilster.info/instrumenten/totalstation3/, laatst geraadpleegd 29/09/2012.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 17