GIN-werkgroep bijeen dankzij koperplaten van Hydrografie kaarten, 400 atlassen, 79 globes en nu 320 koperplaten. Om de laatste in het depot te krijgen was twee ton koper getransporteerd en 'grappen over de koperprijs waren daarbij niet van de lucht'. Als ToniTom-op-zee toonde Wildeman niet alleen een kaartplotter op een zeiljacht, maar ook de eeuwenoude elementen als kustprofielen, kaarten en zeemansgidsen. In de 19de eeuw worden kaarten meer afzonderlijke producten, aanvankelijk nog wel met kustprofielen. Deze verhuisden later naar de zeemansgidsen en tekeningen werden daarin vervangen door foto's. Toen was in de 20ste eeuw op de kaarten al sprake van een vergaande internationale standaardisatie van symbolen en kleuren. Zeemansgidsen De volgende spreker was universitair docent Djoeke van Netten (UvA). Zij bleek in april 2012 gepromoveerd aan de Rijksuniversiteit Groningen op 'Koopman in kennis. De uitgever Willem Jansz Blaeu (1571-1638) in de geleerde wereld van zijn tijd"(De handelseditie daarvan moest nog uitkomen! In 2010-2011 had zij als 'Dr. Ernst Crone-fellow' van Het Scheepvaartmuseum gewerkt aan een project over zeventiende-eeuwse zeemansgidsen. Haar titel was deze middag: 'Een verhaal vanuit (niet) zomaar een 17de-eeuwse zeemansgids: Pieter Goos' Derde deel der Nieuwe Groote Zeespiegel (1662)'. Mooi illustreerde ze hoe op de eerste zeemansgidsen auteurs de eerste rol speelden en uitgevers de tweede, maar dat dat nadien veranderde. Op een gegeven moment werden alleen de uitgevers nog maar vermeld, omdat toch alles was overgeschreven. Tussen 1625 en 1700 verschenen er 285 edities Nederlandse zeemansgidsen. Aangezien een editie toch al gauw 300 exemplaren nodig had om uit de kosten te komen, moet het in totaal Op 12 oktober 2012 hield de GIN-Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam een studiemiddag. Onderwerp was de maritieme kartografie van de 16de tot en met de 20ste eeuw. Aanleiding voor de middag was de overdracht aan genoemd museum van meer dan 300 koperplaten van zeekaarten van de Hydrografische Dienst (80% van Nederlandsch-Indië). In de Zaal van De Ruyter kon middagvoorzitter Jan Werner (UB UvA) een vijftig belangstel lenden welkom heten, waaronder de Chef der Hydrografie kapitein-ter-zee Peter Kortenoeven. De eerste spreker was conservator Diederick Wildeman van Het Scheepvaartmuseum over 'Kaarten voor de zeeman: constanten en contrasten 1550-2012'. Museumbez.it Indrukwekkend was het door Wildeman opgesomde museumbezit ter zake: 6000 losse 148 Adri den Boer Luisterend naar de presentatie van Wildeman van Het Scheepvaartmuseum

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 18