"Eisinga onder professoren (deel 1 In deze bijdrage wordt, zoals in nummer 2012-3 is toegezegd, verslag gedaan van een bezoek aan de expositie in het Martenamuseum in Franeker van het instrumentarium van amateur wetenschappers, Fragment van de zuidwest die ill Friesland wel ge\'el van de Martenastins worden betiteld als (foto Henk Holsbrink) "boerenprofessoren De titel luidde "Eisinga onder professoren", maar had beter kunnen luiden: "Eisinga onder boerenprofessoren en echte professoren". De expositie was tot 11 november van dit jaar te bewonderen. Het Martenamuseum is voor een belangrijke gedeelte gehuisvest in de oude Martenastins in het centrum van Franeker. Deze stins werd in 1498 gebouwd door de rijke hoofdeling Hessel van Martena. Voor deze expositie waren in het museum twee vertrekken ingeruimd; de eerste was ingericht als de (fictieve) studeerkamer van professor Van Swinden (1746-1823) en de tweede, wat grotere, zaal als expositieruimte voor het instrumentarium. Voor de bezoekers was een gidsje beschikbaar waarin (genummerd en met foto) de belangrijkste instrumenten waren beschreven de omslag is al afgebeeld in nummer 2012-3). In genoemde studeerkamer van Van Swinden was onder andere zijn natuurkunde-gereedschapskist geëxposeerd, zijn boek over het planetarium van Eise Eisinga en een door Eisinga geschreven verzoek aan Van Swinden om een lening van duizend gulden te krijgen. In genoemde tweede zaal werden de door enkele "boerenprofessoren vervaardigde interessantste astronomische, cartografische, landmeetkundige en zeevaartkundige instrumenten getoond. Dat waren Hollandse Cirkels, astrolabia, telescoopkijkers en zonnewijzers, daarnaast ook enige wat bijzondere zaken, zoals een tekenkist uit 1803 met glanzende trekpennen en passers. Bijzonder was ook de expositie van de kopie van de standaardmeter van 1795, die van Swinden en Aeneae in 1797 uit Parijs meebrachten. In nummer 2013-1 zal naast aandacht aan de studeerkamer van Van Swinden en deze standaardmeter ook aandacht geschonken worden aan het instrumentarium van de "boerenprofessoren", aan hun levens en aan hun universitaire contacten. Tevens zal een en ander over het "trigonometrisch instrument" van boerenprofessor Wytze Foppes (Dongjutna) worden vermeld. En ten slotte een beschrijving van de in nummer 2012-3 genoemde door landmeter Pibo Wouters ontworpen globebeker. Hollandse Cirkel uit particuliere collectie Eén van de bruikleengevers in Franeker was Nederlands tweede plafondplanetarium Zuylen- burgh (Oud-Zuilen, 2009) van antiquair Bert Degenaar. Van hem was er onder andere deze Hollandse Cirkel van Heindrich Sneewins, Leiden ca 1670. Zijn collectie telt meer dan duizend objecten, waaronder ook technische instrumenten. 151 Henk Holsbrink Zie www.planetarium- zuvlenburgh.comOmdat het planetarium in een particulier woonhuis is opgesteld kan het slechts op afspraak bezichtigd worden.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 21