Herinneringen aan Rijnlands landmeter Bolstra Landmeter Melchior Bolstra (Makkum 1704 - Leiden 1776) werd op 1 juni 1731 als Haarlemmer geadmitteerd. Van 1732 tot zijn dood was hij landmeter van Rijnland. Hij ontwikkelde samen met Nicolaas Cruquius droogmakingsplannen voor het Haarlemmermeer. Eén van de plannen, daterend uit 1746, werd de basis voor het definitieve droogmakingsontwerp. In Zoetenneer herinnert sinds 1997 een Bolstraschans aan hem (DHC 2005-3, p. 87). Op internet trof ik foto's van een vrij recent standbeeld van hem aan - dat verhaal viel wat tegen - maar ook iets moois over origineel werk van hemzelf. Schaatsenrijder van Rembrandt: Bolstra van Gomes Een naar Bolstra vernoemd gemaal uit 1990 bevindt zich aan de Aalsmeerderdijk bij Schiphol en voert het overtollige water van het luchthaventerrein af naar de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder. De Bolstra is qua uiterlijk een bescheiden gemaal, betaald door de luchthaven als alternatief voor waterberging. Het waterschap Groot-Haarlemmermeer liet voor de opening in 1992 de Zwanenburgse kunstenaar Karei Gomes een bronzen beeldje van de vernoemde landmeter maken van 45 cm hoog. Bij die gelegenheid heeft dijkgraaf Melis Spaans aan directeur Hans Smits van Schiphol het eerste beeldje aangeboden. De erfgoedbeheerder van Rijnland, de opvolger van Groot-Haarlemmermeer met ook een eigen exemplaar, geeft de bekende omschrijving: "Het beeld stelt Bolstra voor die op de schaats zijn beroep uitoefent: het meten van het bevroren Haarlemmermeer." Een op internet staande foto van het mini-beeldje voor het Polderhuis in Hoofddorp is voor de grootte zeer verwarrend! Dat was vóór mij al zo voor Caroline van Staaveren van het blad "Kouwe Drukte" van de schaatsverzamelvereniging De Poolster. Zij publiceerde in nummer 43 daarvan in 2011 de gedegen bijdrage 'Speurtocht naar het Bolstra beeld'.1 Na informatie naar de plek op Schiphol kreeg ze van de secretaris van de kunstcommissie daarvan als antwoord: 'Het beeldje van Karei Adri den Boer Ets Schaatsenrijder van Rembrandt, ca. 1639, Rijksprentenkabinet/Rijksmuseum 1 Dank aan erfgoedbeheerder Eggo Tiemens van Rijnland, die mij hierop attendeerde en een kopie verstrekte. Zie ook: www.stichtingdepoolster.nl, zij het nu nog zonder Kouwe Drukte nr 43. 152

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 22