Gomes heeft heel lang in het VIP centrum van Schiphol gestaan. Inmiddels is er een nieuw VIP centrum (geopend in 2008), waar geen plaats meer is voor klassieke kunst. Het beeld staat nu op het bureau van de heer van Roon, en is daar helaas niet voor het publiek te bewonderen.' Zij bekeek vervolgens en net als ik later de vier foto's uit 2006 op de webstek van de kunstenaar en schrok van de naam 'Poelstra' onder het beeld (een nog presente vergissing). Wat meer was: ze herkende de zogenaamde Bolstra van een prent van de Schaatsenrijder van Rembrandt van ca. 1639! Bellen naar de kunstenaar leverde het verlossende antwoord op. Bij de opdracht had deze bedacht dat landmeten veel eenvoudiger was als je het op de schaats kon doen. 'Ook wist hij dat het landmeten in die dagen met een stok op een plank gebeurde. Dit deed hem denken aan.jawel, het etsje van Rembrandt', aldus de schrijfster in de Kouwe Drukte. De stok van de schaatser werd wel door Gomes landmeetkundig geprofessionaliseerd, maar of dat herkenbaar genoeg is voor lezers van dit blad is de vraag... Metingen op het ijs In nummer 2012-2 (p. 78) kwam onder het Historisch nieuws landmeten over het ijs al aan de orde vanwege het jubileum van een (of dé) modelpolder. 'We hebben gewacht tot de Beemster helemaal dichtgevroren was. Toen konden we met vuurkorven mooi de lijnen uitzetten, precies waterpas', zo werd geciteerd. Dat Hollandse landmeters graag op het ijs werkten was eerder al aan de orde in een prachtige catalogus uit 1994.2 'Vele landmeters kwamen immers bijeen als het inrichten van een polder begon of als er metingen over het ijs werden uitgevoerd. Dat waren als het ware landmetersconferenties. Het moet ook heel spannend zijn geweest met een hele groep metingen over het ijs te verrichten (schaatsen? sleden?) om dan 's avonds in de herberg uitkomsten naast elkaar te leggen', aldus een citaat daaruit. Bij een afgebeelde kaart van de Wogmeer kwam te staan: 'Mogelijk in de strenge wintermaanden van 1608 over het ijs gemeten.' Bij een plaatje uit een manuscript uit 1647, de Beschrijvinghe van de konst der Geometria van de Broekse landmeter Jan Nanningssoon, concludeerde Frouke Wieringa: 153 Een van de vier plaatjes 'Poelstra in brons anno 2006; op deze is het landmetersgereedschap het duidelijkst, (www.karelgomes.nl) Bolstrabeeldje anno 1992 voor het Polderhuis in Hoofddorp (www. beeldbank-nh. nl) 2 Frouke Wieringa e.a., Perfect gemeten. Landmeters in Hollands Noorderkwartier, catalogus bij de tentoonstelling van getekende kaarten uit de 16e en 17e eeuw in het Stedelijk Museum Alkmaar, Wormerveer 1994, p. 17, 39, 57 en 59

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 23