RAAD Historisch nieuws Hoger beroep... Op 12 september diende in Utrecht de rechtszaak van ir. R. van der Schans c.s. en dr. H.R Deijs tegen het na digitaliseren vernietigen van alle hulpkaarten 1835-2007 door het Kadaster vanwege cultuurhistorische bezwaren. (Excuses voor de premature en deels onjuiste informatie op p. 117 van nr 2012-3.) Voorzitter mr M.R Glenuri zocht eerst naar alternatieve oplossingen in het geschil, maar constateerde 'dat het standpunt van het Kadaster muurvast zat en men niet bereid was om naar alternatieven te zoekenDe bezwaarden werden door de rechtbank niet- ontvankelijk verklaard: men is niet individueel belanghebbend, zoals is vereist in de Algemene wet bestuursrecht. De eerdere beschikking van het Kadaster, waarbij ze ten onrechte wèl ontvankelijk waren bevonden, is ongedaan gemaakt en van rechtswege vervangen door een waarin men niet-ontvankelijk is. Een en ander is naar het voorbeeld van een uitspraak van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State uit 2005 (LJN: AT5688, Raad van State, 200408454/1). Archiefrechtelijke of cultuurhistorische aspecten kwamen in de zitting dus niet aan de orde, al zei mr. J.G. Brouwer, senior juridisch adviseur van het Kadaster, bijvoorbeeld al wel dat er processen- verbaal van de vernietiging zullen worden opgemaakt én bewaard! Het Kadaster is overigens veroordeeld tot vergoeding van de griffiekosten van de bezwaarden. Ook wees de voorzitter van de rechtbank op verdere beroepsmogelijkheden. Op 17 september al verscheen een verslag met commentaar op www.kwartiervannijmegen.nl: 'Het is jammer dat door gebrek aan kennis bij het Rijksarchief en het Kadaster de hulpkaarten (welke vanaf 1838 aanwezig zijn) nu vernietigd worden. De hulpkaarten zijn wel gescand en digitaal bij het Kadaster in te zien.' Ir. René van der Schans te Bennekom is mede namens de leden van de werkgroep DWEC uit Ede op 24 oktober 2012 bij de Raad van State in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Rechtbank. De gronden van het beroep betreffen de onderbouwing van het vonnis, onder meer: weglating van stukken, onvoldoende verwijzing naar de wettelijke bepalingen en verwijzing naar argumenten die eisers stellen beslist niét hebben aangevoerd. 'Anders dan de Rechtbank schijnt te menen, gaat het ons niet om de toegankelijkheid van de originele kadastrale archiefbescheiden, maar om de waarborging van de cultuurhistorische waarden van die stukken. Door dit vonnis blijkt het redelijkerwijs onmogelijk om op archiefrechtelijke gronden (met name art. 6 van het Archiefbeslidt) bezwaar te maken tegen vernietiging van cultuurhistorisch erfgoed na digitale repro ductie. Om deze reden vragen wij om ver nietiging van het vonnis, ontvankelijkheids verklaring, en inhoudelijke behandeling van de in deze kwestie aangevoerde archiefrechtelijke bezwarenaldus hun brief. Bij het ter perse gaan van dit blad was de datum van behandeling door de Afdeling Bestuursrechtspraak nog niet bekend. (Adri den Boer) Replica landmeterskruis 'Speciaal voor de workshops over middeleeuwse ontginningen liet Het Leege Land een nieuw instrument maken: een eikenhouten landmeterskruis. Hiermee werken we in onze nieuwe workshops over de middeleeuwse cope-ontginningen, onder 155

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 25