uitgeleend aan het Museum van het Nederlandse Uurwerk (MNU) in Zaandam. Overigens was deze slinger niet 'in actie'. (Joop Gravesteijn) Kaartwerk op www.maasniel.nl Op de website www.rnaasniel.nl heeft de bouwer van de site, volgens mij Dominique Clerx, Irenelaan 59, 6042 HX (Maasniel) Roermond, de oude minuutplans van het Kadaster gecombineerd met Google map. Zie de knop Landkaarten voor nog meer ter zake. (Henk Leenders) Meetbandreiniger in Onder Ons' In het personeelsblad van het Kadaster "Onder Ons" van augustus 2012 staat een curieus doosje dat in het Kadastermuseum in Arnhem in de vitrine ligt: de meetbandreiniger (inv.nr. 1588). De meetbanden werden vuil door het gebruik in het terrein. Om deze schoon te maken wordt de meetband ingeklemd in het doosje. Het doosje bevat van binnen materiaal dat de meetband reinigt als je de band oprolt. Het doosje is afkomstig van de Topografische Dienst. 'Met bezorgdheid voor hun jaquet, of het nu eigendom is of geleend, zien de pas afgestudeerde ingenieurs zich dan een meetband om de nek gehangen. Gelukkig hebben de uitvoerders van de ceremonie een band gevonden die niet al te kwistig met de vetlap is behandeld', aldus ir S.G. Bervoets in zijn artikel 'Snellius 1950-1955' in het tweede lustrumboek van dit gezelschap over afstudeerders op de toren van Geodesie in Delft. (Adri den Boer) 'Negentiende-eeuwsegrenspaal weg' Met dit kopje berichtte de Leeuwarder Courant van woensdag 12 september 2012 van de vermoedelijke diefstal van deze "stokoude gietijzeren grenspaalDeze grenspaal nummer 24 gelegen tussen het Friese grensdorp De Wilp en het Friese grensgehucht Allardsoog werd in 1874 geplaatst, nadat de grenzen van Friesland en Groningen 150 jaar eerder opnieuw werden vastgelegd. En uiteraard werden die grenzen opgemeten tijdens de kadastrering van Nederland. De ligging van de provinciegrens werd destijds zichtbaar gemaakt door het plaatsen van gietijzeren palen die ongeveer één meter diep in het heide- en veengebied werden ingegraven. De grenspaal kent een eigen bewogen geschiedenis. In de eeuw na de plaatsing werden de heide- en veengronden ontgonnen tot de huidige graslanden. Daarna gebeurde er weinig of niets in het gebied totdat tijdens de bevrijding van Noord-Nederland in midden april 1945, de grenspaal door geschut van een Canadese patrouille werd beschadigd. Een naburige veehouder kon het "historisch stuk metaal" nog wel benutten als duiker in een dam tussen twee sloten. Het bijzondere is dat het 161 Meetbandreiniger open... ...en dicht (foto 's Kadastermuseum

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 31