ARL1NGIÏN punt als grenspunt (24) van de blokgrens van de Ruilverkaveling Koningsdiep (tevens provinciegrens) in de jaren 1965-1967 opgemeten werd door een Friese meetploeg van het Bureau Ruilverkaveling van Leeuwarden. De in de nabijheid van de grens wonende familie de Jong vond de paal terug. Tjeerd de Jong herplaatste de grenspaal op zijn oorspronkelijke plek. Maandag 10 september 2012 ontdekte De Jong dat de paal er niet meer stond. Onbekenden hadden de loodzware paal die één meter diep in de grond stak helemaal uitgegraven. Amateur-historicus Willem Dolstra, auteur van een artikel over de 25 Fries-Groningse grenspalen, baalt: "It is hjir sa unyk. Hjirfynst gjin twadden ien fan De Jong deed aangifte bij de politie. De vraag was nu of de politie er in slaagde de gestolen paal op te sporen. Welnu, de Leeuwarder Courant van vrijdag 14 september 2012 gaf het antwoord en berichtte dat medewerkers van de provincie Fryslan de paal hadden weggehaald voor restauratie. De paal zal ongetwijfeld na herstel op de juiste plek worden herplaatst. Wellicht zal voor de reconstructie het kadaster in Groningen geraadpleegd worden. Of slaagt Tjeerd de Jong na de restauratie er wederom in de paal op de juiste plaats in te graven? Mogelijk zou met het herstel en herplaatsing van grenspaal 24 aan het bijzondere epos van deze paal weer een episode kunnen worden toegevoegd. basisscholen van een regio bleek het mogelijk in een project de historie van het landmeten aan de leerlingen van de bovenbouw duidelijk te maken. Over atlas van zes kilo (64 x 38 cm) 'Om een stadsplattegrond te ontwerpen liep de kaartenmaker door de straten. Hij mat de lengte van rechte stukken met een meetketting of door zijn stappen te tellen. Bij bochten, zijstraten en kruisingen nam hij de richtingen met een kompas op of mat hij de hoeken tussen de straten. Zo ontstond een netwerk van lijnstukken, het skelet van de plattegrond, en daarin werden huizen, grachten en vestingwerken ingetekend', aldus Dirk Vlasblom in zijn bespreking van de facsimile- uitgave 'Atlas de Wit 1698 - Stedenatlas van de Lage Landen', Lannoo/KB, 99,-. (NRC Weekend, 20/21 oktober 2012) Landmeten op Friese scholen Actief het advertentieweekblad van Tytsjerksteradiel, berichtte op 17 oktober 2012 dat in het kader van de "Kinderboekenweek" met als thema "Hallo Wereld" op verschillende scholen aandacht geschonken werd aan een project rond "landmeten". Ter afsluiting van de Kinderboekenweek kwam Raymond van Uppelschoten van "Het Leege Land" uit Den Bosch een week lang naar Friesland. Hij bezocht als landmeter in historisch kostuum met historische instrumenten de bovengroepen van de scholen in de regio Burgum-Drachten. Naar keuze konden de scholen kiezen uit "Landmeten en grenzen in de Romeinse tijd of in de Franse tijd". Door onderlinge samenwerking van zeven Landmeter in Zin in werk In de rubriek 'Zin in werk' interviewde Peter Henk Steenhuis landmeter Brian Hendriks. Een citaat: 'Jammer genoeg is er nauwelijks jeugd te vinden die nog landmeter wil worden. Ze willen allemaal met een laptop achter een bureau zitten.' (Trouw, bijlage Letter Geest, zaterdag 3 november 2012) 162 (Henk Holsbrink) (Henk Holsbrink) Cartouche met Jacobsstaf uit Atlas de Wit 1698

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 32