Reactie Astronomische plaatsbepaling, kaartprojecties en hydrografie De artikelen van dhr J.M. Mohnnann (JM) in DHC 2012-2 en 3 zijn voor mij aanleiding tot een aantal opmerkingen. Ik heb het gevoel dat JM weliswaar (al jaren) veel energie en feitenmateriaal in z'n artikelen stopt, maar desondanks twijfel schept, doordat zijn constateringen, bewoordingen of conclusies soms lijken te wringen met mijn eigen kennis, ervaring of de dagelijkse praktijk. De aangehaalde wetenschappelijke publicaties zullen vast correct zijn, maar kunnen wel verkeerd gelezen of geïnterpreteerd worden, zoals ik nu enkele malen heb geconstateerd. 1Op pag. 63 (2012-2) wordt als (blijvend) voordeel van de Mercatorprojectie genoemd, dat de kortste afstand tussen twee punten op deze kaart een rechte lijn is, de 'loxodroom'. Het is echter algemeen bekend, dat op de Mercatorkaart de kortste afstand tussen twee punten (de grootcirkel) een kromme lijn is. Een loxodroom of koerslijn is een "gebogen lijn op aarde die gelijke hoeken maakt met alle meridianen". En die lijn is op de (Mercator-)kaart wel een rechte lijn, maar levert niet de kortste afstand. 2. Op pag. 63 moet een plaatje van een zeekaart uit 1513 aantonen dat Rodrigues "de kwadratuur van de cirkel" gebruikte bij de constructie van z'n zeekaarten, terwijl JM op pag. 97 (2012-3) aansluitend vindt dat "het niet verrassend is, als we goed naar deportolaan-achtige kaarten kijken, dat hier al overduidelijk gebruik gemaakt wordt van de kwadratuur van de cirkel met oriëntatie op de Poolster In beide illustraties is echter geheel geen (of nauwelijks) geografie te ontdekken, evenmin als een schaalaanduiding of een lengte- dan wel breedteschaal. Hierbij kan de cirkel dan ook niets te maken hebben met de "constructie van de zeekaart". Los daarvan heeft de cirkel niet hetzelfde oppervlak als het ingetekende vierkant Ook op pag. 63 verwijst JM naar noot Yl'PHij (Edw Wright) projecteerde de vierkanten van de kwadratuur van de cirkel, als een grid, precies tussen de lengte- en breedtelijnen; dit wordt de Wright- 166 (dit kan gemakkelijk nagemeten worden). En dat is juist de kern van het verschijnsel "kwadratuur van de cirkel". Verschil tussen twee vierkanten, bij gelijke cirkel Opbouw kaart Edw. Wright

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 36