In memoriam prof.ir. Jan de Munck oppervlak op de kaartentafel zijn bezwaarlijk bij het gebruik. Toch zijn plaats-passers nog steeds te koop, vaak in veel goedkopere (en kleinere) plastic uitvoeringen, zoals de 30 dollar plaatspasser van Starpath11, maar ook in duurdere metalen uitvoeringen (zie het 450 dollar-exemplaar van Celestaire).12 De wiskundige achtergrond van de plaatspasser en de relatie met het snelliuspunt maken dit instrument interessant in zijn historische context. Dankbetuiging Mijn dank aan John Vossepoel en Nicolas de Hilster voor hun bijdragen tot dit artikel vanuit hun respectievelijke professionele ervaring in landmeetkunde en hydrografie. Ook dank aan Durk Rienstra, die mij de gelegenheid gaf zijn Hughes plaatspasser te hanteren en te fotograferen. Op 19 december 2012 is in Den Haag de natuurkundige prof.ir. J.C. (Jan) de Munck (88) overleden. Hij kwam in 1951 bij de onderafd. Geodesie van de TH, waar hij na een lectoraatsperiode van 1980-1989 hoogleraar was. Prof. De Munck was van 1979 tot eind 1996 lid van de Rijkscommissie voor Geodesie en de Nederlandse Commissie voor Geodesie. Prof.dr.ir. M.J.M. Bogaerts, oud-decaan Faculteit Geodesie - TU Delft, schreef in Geo-Info 2013-2 een In Memoriam onder de titel: 'De juiste man op de juiste tijd op de juiste plaats'. 11 8. McCombie's Position Finder 11 http://www.starpath.com/catalog/accessories/1861 .htmop 12 http://www.celestaire.com/vmchk/New-and-Sale-ltems/Professional-Station-Pointer/vmj_estore.tpl.html

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 13