200 jaar landelijke vastgoedregistratie (deel 1:1811-1850) IT KANTOOR vin de HYPOTHEKEN 1 t het KADASTER eh ai SCHEEPSBEW1JZEN Op 1 maart 2011 was het 200 jaar geleden dat hier te lande een landelijk geregelde vastgoedregistratie werd opgericht. De openbare registers werden toen landelijk operationeel. Later is daar de kadastrering van Nederland op gevolgd. In verband hier mee heb ik als conservator van het Kadaster museum een overzicht samengesteld waarin voor elk van de 200 jaren de belangrijkste besluiten, feiten, ontwikkelingen of gebeurtenissen zijn vermeld. Het wordt in vier delen geplaatst. Geraadpleegde literatuur J.C. Beth, Het Kadaster gedurende het tijdvak 1814-1843 Soutendijk, De Hypothecaire en Kadastrale Boekhouding en die der Schepen en Vaartuigen in Nederland, eerste deel, uitgave: A. van Loon, Tiel, 1907 Idem, tweede deel, A. van Loon, Tiel, 1916 H.L. van Gent, Een halve eeuw ontwikkeling van fotogrammetrische- en reproductietechnieken bij het Kadaster, uitgave: Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, 1982 W. van Riessen, Historisch overzicht van de kadastrale dienst in zijn relatie tot het Ministerie van Financiën, in: Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1 juni 1958, blz. 118-150 M. de Vos, Het Kadaster en de boekhouding op de hypotheken; de tegenwoordige inrichting voorafgegaan door die in vroegere tijdvakken, uitgave: J.B. Wolters, Groningen, 1902 C.J. Kluvers, Het Kadaster, de hypothecaire boekhouding en het scheepsregister, uitgave: P. NoordhoffN.V, Groningen, 1930 W. van Riessen, Het Kadaster, historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20e eeuw, uitgave: Dienst voor het kadaster en de openbare registers, 2004 Z. Klaasse, Inventaris Bedrijfsmuseum Kadaster, deel 1 (herdruk), uitgave: Dienst voor het kadaster en de openbare registers, 2011 Verzameling van algemeene instructien en circulaires van het Hoofdbestuur van de Registratie, het Kadaster en de Loterijen, beginnende met den jare 1818 Periodiek Woordenboek (P. W.van administratieve en geregtelijke beslissingen in zaken van Registratie, Zegel, Griffie, Hypotheken, Successien, Notariaat, enz., enz., uitgegeven door eenige hoofd ambtenaren bij het Hoofdbestuur van de Registratie enz. Later ook genoemd: Periodiek Woordenboek van administratieve en gerechtelijke beslissingen in zake van Vermogensbelasting, Registratie, Zegel, Hypotheken, Successierecht, Kadaster, Notariaat, enz., enz. 1811 Per 1 januari worden de Franse wetten ingevoerd voor Zeeland (voor Vlissingen met een kring van 1800 ellen al in 1808), Noord-Brabant en het zuidelijk deel van Gelderland. De algemene invoering is per 1 maart. Na 1 maart worden de openbare 12 Zacharias Klaasse Vereniging van openbare registers (vroeger 'Hypo theken 'genoemd) met het Kadaster anno 1839

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 14