13 meting nodig hebben, vóór dat definitieve bijwerking van de registers en kaarten kan plaatsvinden. Periodiek verstrekt de bewaarder deze opgaven aan de landmeter, die ze op zijn rondreis afdoet. De meetresultaten worden aangetekend in het register letter Q. Veranderingen die niet tot meting leiden, worden geboekt in het register letter R. 1836 De alfabetische tafel der hypothecaire schuldeisers wordt per 1 april buiten werking gesteld, wegens overbodigheid. Als een schip nog niet van een brandmerk is voorzien, mag de bewaarder de in- en overgeschreven stukken niet teruggeven aan de aanbieder (bevestigd bij vonnis van de rechtbank te Arnhem van 22 juni 1893). De ambtenaren van het Kadaster is het uitdrukkelijk verboden om zonder voorafgaande machtiging van de Minister, onder welk voorwendsel of en behoeve van wie ook, kadastrale kaarten te vervaardigen of tot de uitgifte of verspreiding daarvan de behulpzame hand te bieden (resolutie van 8 oktober, no. 86 DB). Gemeentebesturen kunnen hun kadastrale kaarten laten bijwerken door een landmeter van het Kadaster, tegen betaling aan de landmeter persoonlijk. 1837 Bij het doorhalen van een perceel in de kadastrale legger moet de reden daarvan worden vermeld. 1838 Door de inwerkingtreding van het Burgerlijk Wetboek per 1 oktober moet in de hypothecaire boekhouding rekening worden gehouden met de kadastrale indeling. Daartoe wordt het Koninklijk besluit van 1 augustus 1828 aangevuld bij Koninklijk besluit van 8 augustus 1838 en ingevoerd. In iedere hoofdplaats van een rechterlijk arrondissement wordt een kantoor van bewaring van de hypotheken en het kadaster ingesteld. Als het kantoor in een benedenvertrek is gevestigd, moeten de ramen zijn voorzien van goed sluitende luiken of blinden. De bewaarders moeten 's Rijks gelden bewaren in goed gesloten kisten of kasten en nachtverblijf houden in het vertrek waar die aanwezig zijn. Dat nachtverblijf mag ook gebeuren door "een vertrouwd manspersoon". Begonnen wordt met de opzet en bijhouding van de scheepsboekhouding. 1839 De circulaire van 27 maart bepaalt dat tijdens de kantooruren steeds een landmeter op het kantoor aanwezig moet zijn. De bewaringen van het kadaster worden per 1 april opgeheven en verenigd met de bewaringen van de hypotheken. De Minister van Financiën krijgt echter de gelegenheid om de samenvoeging "zonder overijling" voor te bereiden. De verschillen tussen beide organisaties zijn echter nog steeds niet geheel verdwenen. De bewaarders der hypotheken gaan "bewaarders van de hypotheken en het kadaster" heten. Per provincie, of voor meer provincies samen, wordt een ingenieur verificateur belast met het toezicht op de metingen. De provinciale bewaringen (bijhouding van minuutplans, tafels, leggers, verzamelingsleggers) blijven bestaan. Deze doublure werkte alleen maar belemmerend.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 22