Historisch nieuws Raad voor Cultuur over kadastrale Hulpkaarten De Raad voor Cultuur - onafhankelijk wettelijk adviesorgaan voor Kabinet en Kamers - zond op 3 december 2012 een brief met een ongevraagd advies aan de minister van OCW over 'digitale vervanging'. Daarin komt ook de kadastrale Hulpkaartenkwestie aan de orde: '...recent kreeg de raad een signaal over de digitale vervanging van de zogeheten hulp- kaarten van het Kadaster. Gewezen werd op de cultuurhistorische waarde van de originele kaarten, die als gevolg van digitale vervanging voor vernietiging in aanmerking komen. De informatie blijft weliswaar - digitaal - behouden, maar de cultuurhistorische waarde van het origineel gaat verloren. De raad realiseert zich terdege dat in de praktijk al langer digitale vervanging met een daarop volgende vernietiging van het origineel plaatsvindt. Het gaat in deze brief niet om nieuwe inzichten van de raad, maar om lei draden, kennis en inzichten, die in de praktijk zijn ontwikkeld: de hiervoor bedoelde criteria. De nieuwe regeling ter ondersteuning van het vervangingsproces biedt een unieke gelegen heid die praktijk te verstevigen en bestendigen. De criteria betreffen niet de digitale reproductie van archiefbescheiden in de dynamische fase van archiefbeheer, maar de vervanging achteraf van een al gevormd compleet archief zoals van de hiervoor genoemde hulpkaarten van het Kadaster. Het betreft dan ook bescheiden die, naast informatie als object, vaak ook een zelf standige ("intrinsieke") betekenis hebben. Ten overvloede merkt de raad op dat hij digitalisering toejuicht als middel voor ontsluiting en ruime toegang tot delen van een archief. De vraag of vervolgens het origineel ook daadwerkelijk kan worden vervangen (lees vernietigd) vraagt een aparte en kenbare afweging. Het zal u duidelijk zijn: de raad beschouwt digitale vervanging van te bewaren bescheiden met daaropvolgende vernietiging als een zware beslissing. Terughoudendheid is op zijn plaats. We doen er goed aan ons te realiseren dat de technologie van scanning nog jong is en ver nietiging voor eeuwig. Dat geldt ook voor de praktijk van digitaal bewaren: blijft het digitale document door de eeuwen heen toegankelijk zoals nu de middeleeuwse oorkonden? Bovendien is het de vraag of in de toekomst de huidige digitale technologie niet vervangen wordt door een compleet nieuwe, nu nog onbekende; zoals ook de digitale technologie de analoge is opgevolgd. Mocht dan een nieuwe, betere reproductie nodig en mogelijk zijn, is het vernietigde origineel niet meer voorhanden.' (www. cultuur, nl) Hulpkaarten ook in Archievenblad... René van der Schans publiceerde in nr 2013-1 van Het Archievenblad (p. 21-23) over 'Een vernietigend oordeel over ons papieren erfgoed?' met als casus de Hulpkaarten. (www.kvan.nl) ...en Van der Schans ook in De Oud Rotterdammer Aflevering 8 in de serie Rotterdamse verhalen in De Oud Rotterdammer van 22 januari 2013 was getiteld 'Meten is weten'. Deze bijdrage, op de website te openen onder 'Jaargang 9, nr 2, week 4' betrof het werk van landmeter René van der Schans van het in kaart brengen van stokoude bouwprojecten in de Maasstad, deels ook al aan de orde geweest in dit tijdschrift DHC. (www.deoudrotterdammer.nl) GIS beperkt houdbaar? 'Vanuit de eisen van de dagelijkse bedrijfs voering wordt door veel organisaties beperkt rekening gehouden met digitale duurzaamheid. Andere belangen, zoals verantwoording en cultuurhistorisch belang blijven echter op de achtergrond. Er zijn nauwelijks organisaties die een afgewogen bewaarbeleid hebben dat van toepassing is op alle digitale informatie. Dit uit 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 32