zich onder andere in het gegeven dat bij de aanschaf en inrichting van systemen als bedrijfsapplicaties, CAD- en GIS-systemen over het algemeen geen rekening wordt gehouden met de eisen voor duurzame toe gankelijkheid.' Uit: 'Beperkt houdbaar? Duurzame toeganke lijkheid in een digitale omgeving bij de rijks overheid', Inspectierapport 20-12-2012 In nummer 2013-1 verscheen van René van der Schans: "Het Kadaster ruimtelijk in stand gehouden" over de bij houding met Hulpkaarten. De titel op de omslag was afwijkend: 'Red de originele hulpkaarten!'. (Fragmenten relateren ook aan de historie én aan de actualiteit van digitale vervanging: 'Informatie uit de hulpkaarten werd inderdaad in de bijbladen overgenomen, maar dat wil nog niet zeggen dat daarmee die informatie geborgd is, dat wil zeggen uit die bijbladen te reconstrueren valt, zeker wanneer vervallen percelen op de bijbladen werden weggekrast en daardoor versleten bijbladen werden wegge gooid. Het argument zou alleen waar zijn, wanneer een al in 1844 afgeschaft systeem tot heden zou zijn voortgezet, en alle daarin vervaardigde bijbladen zorgvuldig bewaard zouden zijn gebleven. Maar van die bijbladen, voor zover gemaakt, is er bij mijn weten (helaas) geen een meer over. Toen was dat echter een hele opluchting.') In nummer 2013-2 van genoemd tijdschrift verscheen van Cor Nonhof te Delft: 'Geoinformatie op Kruikius' kaart van Delfland 1712'. De aankondiging van het GIN-congres op Overheid ICT voorin nummer 2012-4 van DHC moet worden aangevuld. Na het thema 31 (www. erfgoedinspectie, nl) Vakhistorie in Geo-Info In nummer 2012-9 van het tijdschrift Geo-Info stond in een anonieme parel een foto met de kop 'Waterpassen in China' en een correct, maar summier onderschrift. De Engelse tekst op de steen luidt volledig: Bench Mark Stone. Beijing's bench mark is the datum point to compute topographic maps, buildings, underground structures, pipe networks and vertical control points are designed on the basis of the bench mark. Made of Han white jade, this Stone is a cuboid which is 1 meter in Hoogtereferentie in China (Geo-Info 2012-9) height and 0.2 meter in width, and bears the Chinese characters which mean: 'For the Measurement of the Water Level of Beijing' on one side and 'Capital Engineering Bureau 'on the other side. The original 'Shi' and 'Jing' characters disappeared due tot the weathering action. The Stone was discovered in the road works in Nanluogu Alley in August 2006. According to historical records of Beijing Institute of Surveying and Mapping, the height of te peak is 49 meters above sea level. Four meters higher than the northeast corner of the Imperial Palace, it was then the highest point of Beijing inner city. This Stone was built during the early period of Republic of China (1914 to 1916). At that time, the Surveying Department of the Capital Engineering Bureau set up 80-odd stones for the measurement of the water /eve/ of Beijing and the corresponding precision was up to 1%. At present, there are no more than 3 such stones left in Beijing'

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 33