...ofpoolshoogte? Poolshoogte is een samenstelling van pool en hoogte, met een tussen-s. De eigenlijke betekenis van poolshoogte is 'de hoogte van de hemelpool boven de horizon op elke plaats op aarde'. Deze hoogte is altijd gelijk aan de geografische breedte van die plaats. Als de poolshoogte bekend is, weet men dus op welke breedte men zich bevindt. De poolshoogte kan op het noordelijk halfrond het best worden gemeten (of 'genomen'door de poolster te 'schieten'. Het woord poolshoogte komt vrijwel uitsluitend voor in de vaste verbinding pools hoogte nemen, met de letterlijke betekenis 'de breedte onderzoeken' of'het bestek opmaken'. Al voor de uitvinding van modernere technieken voor het bepalen van de plaats werd de uitdrukking echter vooral in figuurlijke betekenis gebruikt: 'inlichtingen inwinnen', 'onderzoeken hoe het met een zaak gesteld is', 'zich van een zaak, een toestand op de hoogte stellen'. Door onbekendheid met het begrip en met de oorsprong van de uitdrukking ver haspelen sommige taalgebruikers poolshoogte tot polshoogte, waarbij dan wellicht onder invloed van de uitdrukking een vinger aan de pols houden aan 'de hoogte van de pols' wordt gedacht.' (www.taaladvies.net m.v.v. WNT; Grote Van Dale, 2005) Historalia op GIN Symposium Op 15 november 2012 was er in Apeldoorn een GIN Symposium. In het plenaire deel volgde na de Baardalezing en de uitreiking van de Tienstraprijs aandacht voor het hoofd van 'Piet Piraat'. Willemijn Simon van Leeuwen van Geofort mocht dat daar presenteren (op de foto voor haar op tafel). 'Piet' had nog een ooglapje voor en was volgens Willemijn dus van vóór de uitvinding van de sextant toen loeren op de zon langs de Jacobsstaf je oog nog kostte. Uiteraard nodigde ze een ieder uit om langs te komen in haar fort! Bij de parallelle workshops behoorde 'Party xyz - Quizshow voor geoprofessionals' van Sageo onder de kop 'Bijzondere winst met geo-informatie'. Naast als overal een beamer waren er hier presentator Elise van der Wulp en zelfs een dj bij. Drie teams, naar hun trekkers genaamd Edwin, Theo en Ulrike, wedijverden om de eer en de prijzen. De open vraag 'Wanneer is het Kadaster in Nederland ingevoerd?' kreeg de antwoorden 1820, 1821 en 1832. Het laatste antwoord van het team van Ulrike Schild-Kamlah, hoofd geo-informatie van het Kadaster, werd goedgerekend. Hendrik Westerbeek (Sageo/Kadaster) voegde er nog aan toe dat het jaartal niet voor Limburg gold. (Wat als een andere groep 1844 had genoemd?) Het team Ulrike werd ook de winnaar, maar daarvoor telden toch vooral de betoogvragen. (Adri den Boer) 34 Willemijn Simon van Leeuwen met Piet Piraat op GIN Symposium (foto Adri den Boer) 'Bijzondere winst met geo-informatieprijswinnend team van Ulrike Schild (foto Adri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 36