V* encyclopedie dateerde van 1500. Bij de Dienst Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster staat deze toren bekend als puntnummer 300312 met de naam H.K. Zoeterwoude en wel met als driehoekspunt "Stang boven bol". De afbeelding van de Rijksdriehoeksmeting van de Hervormde kerk van Voorschoten met puntnummer 300313 toont evenzeer een oude kerk, die dateert van 1539, met als driehoekspunt "Stang boven knop". Van der Plaats noemde in zijn bijdrage voor de afstand tussen Voorschoten en Zoeterwoude een afstand van respectievelijk 921.91 en 925.60 Rijnlandse roeden; uit hun gemiddelde resulteert met vermenigvuldiging van de waarde van de Rijnlandse roede een lengte van 3480 meter. Welnu, de lengte berekend uit in 1993 en 1995 gepubliceerde RD- coördinaten bedraagt 3492 meter, zodat de lezer een beetje een indruk krijgt van de precisie van de ijs-basismetingen van Snellius. Snellius heeft, zoals eerder al bleek, deze torendriehoekspunten Voorschoten en Zoeterwoude van zijn net en andere torens in zijn richtingsmetingen meegenomen. De tekening van de toren van Zoeterwoude uit het archief van de Rijksdriehoeksmeting is hierbij afgebeeld. Helaas heeft Snellius zijn opnieuw gemeten resultaten niet kunnen herberekenen, omdat hij in 1626 overleed. Musschenbroek heeft honderd jaar later deze verbeterde en eigen nieuwe waarnemingen in een nieuwe berekening van het net van Snellius vorm gegeven. Een eindoordeel gaf Van der Plaats: "zoo gold na Musschenbroek de meting van Snellius voor vertrouwbaar" en was Snellius "gerechtvaardigd". Kooistra in de 20ste eeuw Mijn vriend en oud-collega Foppe Kooistra wist mij desgevraagd te vertellen dat hij in het midden van de vorige eeuw, toen hij deel uitmaakte van een meetploeg van het Kadaster, wel lengtes op het ijs gemeten had. Tijdens een meting nabij Terkaple in Friesland zakte de landmeter tot aan de hals door het ijs. Bij een nabij gelegen boerderij kon hij zich afdrogen. De boerin riep: "Ik ha wol in himd en lange ünderbroek fan myn man foar jo". In deze kleding omgekleed reed chauffeur Kooistra de onfortuinlijke landmeter huiswaarts. Het zal duidelijk zijn dat de lengte in Terkaple die dag zeker niet gemeten werd. Anders was het in 1622, toen Snellius bij een temperatuur van -20 graden Celsius wel driemaal de basis bd kon meten en destijds niet door het ijs zakte. Waarschijnlijk mede omdat het laag gelegen ondergelopen weilanden waren; dit in tegenstelling tot de bodem van de Terkaplester Poelen. Polsstok Voorts nog de vraag of het landmeten op ijs destijds inderdaad met een stok met een plankje werd uitgevoerd, zoals de kunstenaar Karei Gomes in zijn kunstwerk verbeeldde. Zou anderzijds Rembrandt destijds niet gewoon een schaatser met een polsstok getekend hebben? In de waterrijke gebieden 46 Toren van de Her\>ormde kerk van Zoeterwoude Polsstok op de imperiaal

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 48