hMï'm Varia: Terris Novalis Koning goed voorbereid gl van Nederland was het bij het Kadaster usance de meetploegen mede uit te rusten met een polsstok. Op de hierbij afgedrukte foto van een Kadaster-VW, chauffeur Foppe Kooistra en een onbekende stagiair is te zien hoe de polsstok op de imperiaal wel enigszins gelijkenis vertoont met de stokken van de kunstwerken van Rembrandt en Gomes. Hoe een en ander ook moge zijn geweest, de op prent en kunstwerk afgebeelde stokken werden kennelijk in hun soort als gereedschappen van landmeters beschouwd. Slot Op bladzijde 24 van de bijdrage van Van der Plaats uit 1889 wordt het resultaat van de berekening door Snellius in 1617 van de lengte van 1 breedtegraad tussen Alkmaar en Leiden vermeld met een lengte van 28510 roeden. Om de lezer een oordeel te kunnen geven over de precisie van Snellius: vermenigvuldigd met een roedelengte van 3.767 meter en 360 graden is het resultaat een aardomtrek van 38.866 kilometer, hetgeen nogal korter is dan de nu bekende omtrek van 40.075 km. Ten slotte blijft het erg toevallig dat Snellius de basis tc heeft gemeten in 1616. Dat is het jaar waarop de werken van Copernicus op de index van de inquisitie werden geplaatst. Snellius had, in tegenstelling tot in de rest van Europa in de Nederlanden de vrijheid er een ander wereldbeeld op na te houden, zodat hij in volle vrijheid zijn metingen en berekeningen van de omtrek van de aarde kon voltooien en publiceren in "Eratosthenes Batavus De Terrae ambitus vera quantitate" (De Nederlandsche Eratosthenes: over de ware grootte van den omtrek der aarde). K? 'Nieuw Land' is niet alleen een erfgoed centrum in Lelystad, maar ook een openbaar kunstwerk in Consett, Durham (UK). Tony Cragg maakte het in 1997 met als afmetingen: theodoliet 560 x 280 cm en waterpasinstrument 545 x 320 cm. Een bronbeschrijving: 'Giant versions of two nineteenth-century surveyor's instruments in stainless steel, a theodolite (used for measuring horizontal angles) and a level (used for establishing the relationship between a surface to the horizontal). The base of the theodolite has been fitted with steel representations of severed limbs, a human hand, a horse's foot and the foot of a lizard-like creature. The level stands on a horse's foot, a lion's paw and the foot of a lizard-like creature. The two pieces are positioned slightly apart and stand on the site of the former Consett steelworks beside the Sustrans C2C cycle path.' (www. vads. ac. uk) 47 Henk Holsbrink i Op 25 april 1996 bezocht prins Willem-Alexander als 'voorbereiding op zijn toekomstig koningschap' de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft. Hoofdingenieur-directeur ir. Evert Riedstra schonk hem onder toeziend oog van dr.ir. Frits Brouwer een 19de-eeuwse equerre. Adri den Boer legde het vast. (Geodesia 1996-7/8, p. 336)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 49