Dvd Recueil Methodique 1812 gelanceerd Op woensdag 19 december 2012 werd in het Kadastermuseum in Arnhem een dvd met en over de Nederlandse Recueil Methodique (RM) van 1812 gelanceerd. Op de dvd staan facsimile's van het tekst- en modellenboek, een doorzoekbare pdf-versie van het tekstboek en diverse publicaties. De bewerking van het tekstboek is van de hand van een elftal vrijwilligers, die zoveel mogelijk present waren. Conservator Zacharias Klaasse heette hen en anderen welkom, maar meldde naar het leek gemeend de minister van Finan ciën als verhinderd af. Het beletsel van een vertegenwoordiger van het Belastingmuseum leek toch serieuzer, maar de positionering van de RM werd met beide meldingen wel helder. Initiator René van der Schans las trots een bedankbrief voor het 'heuglijk feit' voor van de Raad van Bestuur van het Kadaster. Die vermeldde ook dat Richard Witmer de verhinderde leden van die raad vertegen woordigde. Kadaster met een kleine en een grote K Van der Schans hield een inleiding onder de titel 'Kadaster met een kleine en een grote K'. Onder het eerste verstond hij het type instelling en onder het tweede het tegenwoordige ZBO, dat echter zelf weer een beeldmerk met een kleine K heeft. ('Bescheidenheid', zo wist Klaasse.) Zelfs het beginplaatje van Rlronald Blommestijn uit NRC Weekend van 15-11-2012 is het doorgeven al waard. De spreker illustreerde met het voorlezen van het octrooi voor het Stadsprotocol het Rotterdamse kadaster van 1622. (Zie bijlage A in: René van der Schans, Geodetische archeologie onder Robeco en Fortis, in DHC 2005-2, p. 48-50) Op een kadastraal minuutplan van rond 1830 van het Grote Kerkplein had hij nu zelf de protocol nummers, zeg perceelnummers, weergegeven en dat was interessant. Men verdiepte zich ook in een protocol uit de 18de eeuw. 'Toen kwam 2 Adri den Boer Literair beginplaatje van Rhonald Blommestijn (NRC Weekend 15-11-2012) René van der Schans achter de papieren bronnen

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 4