vorm opgeschreven door zijn vriend en collega Menelaus Winsemius. Een lijkrede werd opgebouwd in klassieke vorm, strikte regels volgend, in de toenmalige universele taal van de wetenschap, het Latijn. De lijkrede van Adriaan Metius voldoet aan deze voorwaarden, maar geeft daarboven een veelheid aan informatie over persoonlijke zaken, die het leven van Adriaan voor ons zo interessant maken. De lijkrede van Metius is kortgeleden (her)ontdekt en is in het boek in facsimile afgedrukt. De linker bladzijden bevatten de oorspronkelijke Neolatijnse tekst en de rechter een uitstekend leesbare vertaling. Door het veelvuldig gebruik van voetnoten wordt de niet-klassiek gevormde lezer op de hoogte gebracht van de betekenis van de gebruikte beelden en de context van de opmerkingen van Winsemius. De rol die Metius speelde bij een studentenoproer op de Universiteit van Franeker wordt door Winsemius uitvoerig behandeld. Ook zijn kinderloos gebleven huwelijken worden aan de orde gesteld en verklaard. Niet in de lijkrede, maar wel in de inleiding komt ter sprake dat Metius ooit is gekort op zijn traktement als hoogleraar wegens openbare dronkenschap. De inleiders van het boek dragen veel bij aan het inkleuren van de achtergronden en doen dit vanuit hun grote historische kennis van de figuur Adriaan Metius, zijn tijd en zijn tijdgenoten. Zeer lezenswaardig! Henk Schuringa Schatkamers van Nederland (1). Historisch kaartwerk van Nederland, Den Haag (ANWB Media) 2012,176 p. 24 losse kaarten in box, ISBN: 978 901 803 4863, 32,95 De algemene rijksarchivaris de heer M. Berendse, de directeuren van de Regionale Flistorische Centra en de directeur van de ANWB de heer G. van Woerkom presenteerden op 11 december 2012 in kasteel Duivenvoorde de Schatkamers van Nederland. Het eerste exemplaar werd aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer I Franssen. De beheerders van onze historische archieven willen middels een serie Schatkamers van Nederland deze schatten onder de aandacht van een breed publiek brengen. Voor de eerste uitgave werd gekozen voor historisch kaartmateriaal van de Middeleeuwen tot de Koude Oorlog. Per provincie zijn twee historische kaarten toegevoegd, een boekwerkje met uitgebreide historische cartografische achtergrond en een wandel-, fiets- en autoroute. Voor Zuid-Holland is gekozen voor een detailkaart van de Scheveningse Kust van 1661 en een overzichtskaart van 1839 van 's-Gravenhage. Hierdoor krijgt men een goede indruk hoe de kust van Scheveningen eruit zag toen Koning Willem 1 daar in 1813 aan land ging en het Koninkrijk der Nederlanden ontstond. Als men door Nederland reist, geeft dit materiaal je de mogelijkheid om bijvoorbeeld oude historische wegen, landhuizen en boerderijen te herkennen en over de historie ervan te lezen. De heer van Woerkom meldde nog dat de ANWB een heel oud archief van kaartmateriaal heeft, dat nergens geregistreerd staat. Hier had de heer Berendse uiteraard veel interesse in. Een hele eer voor ons vakgebied dat voor de eerste uitgave gekozen is voor dit historisch kaartmateriaal. Wim van Beusekom Jubileumuitgave van het tijdschrift De Vuurboet, 21ste jaargang no 2012-3, 48pag., te bestellen via de website www.vuurtorens. org. of via penningmeester@vuurtorens.org 8,- inclusief de verzending Ter gelegenheid van haar 20slc verjaardag heeft de Nederlandse Vuurtoren Vereniging een jubileumnummer van haar tijdschrift De Vuurboet uitgegeven. Deze in A4 formaat geheel in kleuren uitgevoerde speciale editie geeft een inzicht over wat zoal onder vuurtorens verstaan wordt en de rijke vSATKAMWS nederund 1 50

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 52